Žák se změněnou zdravotní způsobilostí

Datum: Autor/autoři: PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D. Rubrika: Poradna

V posledních letech se nám ve školní družině běžně stává, že žáka se změněnou zdravotní způsobilostí (např. zlomená ruka/noha, úraz, operace a následné používání fr. holí...) nechají rodiče ve školní družině a považují za samozřejmé, že se o něj postaráme. Pokud má vychovatelka 30 žáků, těžko může zajistit bezpečnost takového žáka a poskytnout ostatním plánovanou činnost. Je možné dát do vnitřního řádu ŠD tuto formulaci? "Žák se změněnou zdravotní způsobilostí nemůže do ŠD docházet ani v ní pobývat." Je taková formulace diskriminační? Jsme povinni zajistit k takovému žákovi dozor, abychom zajistili jeho bezpečnost a ochranu zdraví?