Družina v Berlíně Kita Baumhaus

Datum: Autor/autoři: Zoja Zlonická Rubrika: Pohled do zahraničí

S Asociací lesních MŠ jsem se jela inspirovat do lesních mateřských škol v Berlíně, zejména jejich lesní pedagogikou. V rámci výjezdu jsme navštívili společné zařízení MŠ a centra mimoškolní péče Baumhaus v Postupimi. Základní rozdíl je v tom, že družiny nejsou klasickou součástí ZŠ jako v ČR. Stejně jako MŠ je zřizují spolky a sdružení či s. r. o., stát až v případě, že se v místě žádná občanská iniciativa nenajde. Rodiče si mohou vybrat, kam své dítě přihlásí. Tam jde také příspěvek na dítě. Část příspěvku školce na dítě dává stát a část rodiče. Část, kterou hradí rodiče, je podstatně vyšší než v ČR, vypočítává se podle příjmu domácnosti.