Pracuji jako učitelka ZŠ a MŠ speciální (pro žáky s poruchami autistického spektra). Paní ředitelka nám nařídila přijít 18. 5. do práce – s tím, že budeme našim žákům (těm, jejichž rodiče budou mít zájem) poskytovat sociální služby (protože speciální školy by podle posledních informací už do prázdnin otevřít neměly - pozn. red. dotaz byl pokládán v době před rozhodnutím otevřít speciální školy). Ředitelka naší MŠ a ZŠ má ve své gesci jak školu, tak vedlejší denní stacionář, poskytující právě sociální služby. Je možné převést nás, pedagogy, na tuto práci (která spadá ne pod MŠMT, ale pod MPSV, platí tam tedy jiná pravidla než při práci pedagoga)?
Převedení na jiný druh práce
Mgr.
Martin
Kaplán
ODPOVĚĎ:
Zaměstnavatel má povinnost zaměstnanci přidělovat práci podle pracovní smlouvy [§ 38 odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „zákoník práce“]. To znamená jen činnosti, jež přímo souvisejí s druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě. Sociální služby s druhem práce pedagogického pracovníka nesouvisejí. Zaměstnavatel tedy po zaměstnancích výkon těchto činností nemůže požadovat a ani jim je ukládat. Odmítne-li zaměstnanec takovou práci vykonávat, nepůjde o porušení povinností vyplývajících z pracovního poměru.
Zaměstnavatel je oprávněn zaměstnance převést k výkonu i jiného druhu práce bez souhlasu zaměstnance, ale jen tehdy, je-li dán alespoň jeden z důvodů uvedených v § 41 odst. 1, 2 a 4 zákoníku práce. V tomto konkrétním případě pro jednostranné převedení zaměstnavatel nemá zákonný důvod. Převedení na jinou práci proto bude možné jen na základě dohody se zaměstnancem.