Náhlé krizové události a děti do 12 let: nebezpečí versus příležitost

Datum: Autor/autoři: Bc. Michaela Miková Rubrika: Odborná sdělení

O krizových událostech slýcháme téměř denně. Ačkoliv nám mohou připadat jako záležitost určená výhradně dospělým, nevyhýbají se ani dětem. Při takové zkušenosti může být dospělý, který je právě nablízku, konfrontován s náhlou bezmocí a otázkou, co tato událost přinese, ať už se jedná o přírodní katastrofu, nebo našim podmínkám bližší zážitek dopravní nehody a úrazu. Článek se pokusí představit, jak v takovém případě funguje dětská psychika, a vyvrátit dosavadní přesvědčení o tom, že dětská odolnost vůči podobnému náporu nestačí.1)