Chcete diskutovat s kolegy ze zahraničí a zároveň stihnout vyzvednout děti ze školky? Rádi byste se profesně rozvíjeli, ale zůstali přitom v pohodlí domova? Hledáte tipy na užitečné aplikace a další inspiraci do výuky, ale čas tomu chcete věnovat, jen když se to zrovna hodí (třeba i večer)? I to jsou důvody, proč se učitelé napříč Evropou s oblibou zapojují do online kurzů European Schoolnet Academy.
Online kurzy pro učitele z celé Evropy
Mgr. Ing.
Vladimíra
Kyselková
Dům zahraniční spolupráce; věnuje se zejména aktivitám European Schoolnet
Iniciativa European Schoolnet Academy připravuje speciálně pro učitele a další zájemce o vzdělávání masivní otevřené online kurzy (MOOC), jejichž cílem je seznámit účastníky s aktuálními trendy ve vzdělávání, poskytnout jim zajímavé vzdělávací materiály a představit jim různé aplikace a nástroje, které mohou využít ve výuce. Všechny kurzy jsou nabízeny bezplatně a jsou k dispozici na stránkách www.europeanschoolnetacademy.eu.
Kurzy trvají zpravidla čtyři až sedm týdnů a účastní se jich až stovky zájemců z celé Evropy – jsou proto dobrou příležitostí pro vzájemnou výměnu zkušeností a dobré praxe. Vyžadováno je pouze vhodné zařízení (tablet, počítač), připojení k internetu a pasivní znalost angličtiny. Každý kurz se skládá z tematických celků, které jsou postupně otevírány v týdenních intervalech. Součástí bývají texty, krátká videa, odkazy na relevantní literaturu nebo aplikace a také prvky vyžadující aktivní zapojení účastníka (zodpovězení otázky, sdílení názoru na online nástěnce, vypracování krátké ukázkové aktivity na základě obsahu kurzu apod.). Na každý modul je třeba si vyčlenit zhruba jednu až tři hodiny týdně. Po úspěšném absolvování kurzu získá účastník elektronický certifikát.
A jaké kurzy budou v následujícím období probíhat? Hned několik kurzů bude zaměřeno na přírodovědné předměty. Kurz s názvem Our Fragile Planet je určený zejména učitelům, kteří se zajímají o astronomii, klimatické změny nebo možnosti dálkového průzkumu Země a rádi by do výuky tato témata více začlenili. Kurz Bring Mars Missions into the Classroom poskytne zájemcům reálná data z vesmírných misí na Mars včetně nástrojů, jak je využít pro vzdělávací účely. Etickým otázkám spojeným s vědou a problematikou testování na zvířatech se bude věnovat kurz The 3R’s: Can We Do Science Without Animals?.
Připravený je také kurz pro vedení škol s názvem Shared Leadership in your School – From Theory to Practice, který má za cíl účastníkům ukázat, jak mohou ve škole podpořit formální a neformální lídry, a tím přispět k vytvoření sdílené vize a vytyčení strategie vedoucí k zamýšleným změnám. Rozvíjení povědomí o kulturním dědictví bude tématem kurzu Europeana in Your Classroom, který bude navíc přístupný nejen v angličtině, ale také ve španělské, portugalské, italské a francouzské verzi.
Po registraci na portálu budete mít přístup i k materiálům z již ukončených kurzů. Na podzim 2019 proběhl například kurz o programování (EU Code Week – Deep Dive MOOC) nebo kurz zaměřený na využití digitálních technologií ve výuce přírodovědných předmětů (Teaching ICT with Inquiry).
Kurzy na portálu European Schoolnet Academy bývají účastníky velmi pozitivně hodnoceny a oproti jiným MOOC kurzům mají velmi vysokou míru dokončení. Učitelé oceňují, že jsou vytvářeny přímo pro ně a obsahují řadu praktických tipů a nápadů. Kladně hodnotí také možnost sdílet zkušenosti se zahraničními kolegy. Kurzy vytváří European Schoolnet ve spolupráci s dalšími partnery již od roku 2014 (od září 2019 je využívána nová technická platforma).
European Schoolnet je sdružení evropských ministerstev školství a pověřených národních agentur, které podporuje inovace ve vzdělávání. V České republice se pro více informací můžete obrátit na Dům zahraniční spolupráce (www.dzs.cz/eun).