Nechceme bořit systém, chceme napomáhat jeho lepšímu fungování

Datum: Autor/autoři: Ondřej Zapletal Rubrika: Představujeme

Česká spořitelna byla založena před dvěma sty lety, a to nikoli jako tradiční banka, ale jako svého druhu sociální instituce, která si kladla za cíl vést skutečně nejširší vrstvy k hospodaření s penězi a tím k prosperitě. Dnes si všichni čím dál silněji a častěji uvědomujeme, že klíčovým faktorem prosperity společnosti i jednotlivců je kvalitní vzdělávací systém. Také proto se naše nadace, kterou Spořitelna založila před osmnácti lety, čím dál výrazněji zaměřuje na vzdělávání. Český vzdělávací systém totiž přešlapuje na místě. Ve školách převažuje frontální výuka, dvě třetiny učitelů se pohybují na hranici vyhoření nebo za ní. Do škol nenastupuje dostatečné množství nových učitelů a z těch, kteří nastoupí, systém mnoho opustí v prvních dvou letech. To, jaké vzdělání se člověku dostane, je v mnohem větší míře, než je tomu v jiných vyspělých zemích, závislé na tom, do jakého regionu a do jaké rodiny se narodí.