Setkávání vyučujících středních a vysokých škol, společné sdílení problémů a řešení, příklady dobré praxe a nové pohledy na témata, která nejsou pro studenty a někdy ani vyučující jednoduše uchopitelná. To jsou znaky seminářů a letních škol, které i pro letošní rok připravuje Fakulta informatiky a statistiky VŠE v Praze.
Networking vyučujících středních a vysokých škol na půdě Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze
Leona
Vyvialová,
Fakulta informatiky a statistiky VŠE Praha
Všechny semináře jsou akreditovány (DVPP) a neomezují se pouze na informatiku a statistiku. Nabízejí naopak témata i pro učitele zeměpisu, společenských věd, matematiky a dalších mezioborových předmětů. V minulém roce byly akreditovány dvě letní školy. První pro vedení škol a školských zařízení ve spolupráci s Centrem školského managementu PedF UK pod vedením PhDr. Václava Trojana, Ph.D., druhá byla zaměřena na matematiku.
Termíny seminářů pro první pololetí školního roku 2016/2017:
-
15. 11. 2016 Zajímavosti v matematice II - statistika a využití MS Excelu při výuce (Olomouc)
-
22. 11. 2016 Výuka základů demografie na středních školách (Praha)
-
22. 11. 2016 Teorie pravděpodobnosti pro učitele středních škol (Praha)
-
11. 1. 2017 Zajímavosti v matematice I - správné určení IQ, výpočet průměru a aritmetické posloupnosti (Olomouc)
-
11. 1. 2017 Výuka základů demografie na středních školách (Olomouc)
-
26. 1. 2017 Zajímavosti v matematice I - správné určení IQ, výpočet průměru a aritmetické posloupnosti (Praha)
„V poslední době se v médiích stále častěji hovoří o problémech demografického charakteru: perspektivě vymírání naší i evropské populace, pokračujícím stárnutí obyvatelstva a jeho ekonomických, sociálních a politických důsledcích, rostoucí migraci. Přitom jsou tyto zprávy velmi zjednodušené, místy až zavádějící. To nás vedlo k myšlence, že i když na střední škole není demografie vyučována jako samostatný předmět, měli by žáci získat základní informace a znalosti o zákonitostech demografického vývoje alespoň v rámci ostatních předmětů. Proto organizujeme tento seminář pro učitele středních škol,“ říká doc. Ing. Jitka Langhamrová, CSc., hlavní přednášející na semináři Výuka základů demografie na středních školách. Učitelé získají základní znalosti o demografických ukazatelích, jejich významu a interpretaci, informace o databázích obsahujících demografické charakteristiky. Také inspiraci, jak mohou se studenty vyhledávat demografická data za různé regiony či země a provádět porovnání jednotlivých populací. Budou mít představu o možnostech využití výpočetní techniky pro jednoduché demografické výpočty a konstrukce demografických grafů. Seminář je určen především pro učitele zeměpisu, základů společenských věd, ale například i pro matematiky, informatiky a předmětů obdobného charakteru.
Zajímavé nápady do výuky matematiky přináší i seminář s názvem Teorie pravděpodobnosti pro učitele středních škol. Ten sestavila doc. RNDr. Ivana Malá, CSc., která je jednou z jeho přednášejících. V minulém roce měl seminář velký úspěch, jako velkou přidanou hodnotu vnímali posluchači hlavně mnoho příkladů z praxe. Paní docentka vybrala z oblasti, kterou se zabývá, právě toto téma, protože, jak sama uvádí, „v současné době je práce s neurčitostí a rizikem součástí rozhodování jednotlivců, firem i státní správy. Teorie pravděpodobnosti (na ní založené modely a analýza dat) umožňuje s takovými problémy snáze pracovat. Naším cílem je také ukázat využití výpočetní techniky pro výuku teorie pravděpodobnosti“.
Letní škola pro matematiky byla akreditována jako ucelený třídenní program, který bude opět nabídnut v období letních prázdnin, ale také jako tři dílčí jednodenní kurzy. Ty je možno navštívit nezávisle na sobě v libovolném pořadí. Proděkan fakulty informatiky a statistiky Ing. Petr Mazouch, Ph.D., k letní škole dodává: „Cílem je nabídnout pedagogům další možnost do výuky matematiky jednoduše a hlavně prakticky začlenit statistiku. Ta je totiž ve své podstatě aplikací teoretických nástrojů matematiky v běžném životě a žákům by se i tímto mohla matematika více přiblížit. A protože v dnešním reálném světě nelze pracovat bez počítačů a techniky, snažili jsme se maximálně vhodně propojit praktické příklady a jejich řešení v jednoduchém výpočetním prostředí, které by měl ovládat každý student střední školy. Doufáme také, že se kurzy a letní školy pro pedagogy pořádané fakultou informatiky a statistiky mohou stát jakousi platformou pro setkávání učitelů, diskusi a výměnu názorů.“
Účastníci kurzu se dozvědí, jak ve výuce vhodně využít MS Excel nebo například jak propojit vektorovou grafiku s příklady z každodenní praxe. Mezi další témata patří výuka matematických průměrů v praxi, potenciál IQ testů či aritmetické posloupnosti vyšších řádů. Lektory letní školy jsou proděkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE Ing. Petr Mazouch, Ph.D., odbornice na ekonomickou statistiku Ing. Kristýna Vltavská, Ph.D, docent zabývající se popularizačními přednáškami pro žáky i učitele doc. RNDr. Jaroslav Zhouf, Ph.D., a grafička a sazečka fakulty informatiky a statistiky Kristýna Horná, DiS.
Podrobné informace o letních školách a připravovaných seminářích naleznete na http://kurzy.vse.cz/vzdelavaniproucitele/.