Jelikož v Rakousku neexistuje zákonná povinnost zajišťovat stravování ve školách, tak se každá obec a každá škola s touto záležitostí vypořádává jinak. Cílem tohoto článku je představit současnou situaci školního stravování ve Vídni, jelikož autorka tohoto článku žije ve Vídni a má s tamním školním stravováním své osobní zkušenosti.
Školní jídelny v Rakousku
Alexandra
Kijek,
zahraniční stážistka v Holubová advokáti, s. r. o
Rakousko je specifické tím, že je to federální stát. Jeho právní řád je tak de facto rozdělen na dvě úrovně - federální a spolkovou. Federální zákony upravují pouze nejdůležitější otázky státu, většina záležitostí je pak ponechána na uvážení jednotlivých států. Co se týče veřejného stravování, úprava na federální úrovni zcela chybí. To znamená, že děti nemají nárok stravovat se ve školních jídelnách, resp. obce nemají povinnost zajišťovat školní stravování. Mnoho spolkových zemí však využilo oprávnění dle čl. 14 rakouské ústavy a stanovilo si vlastní podmínky poskytování školního stravování.
Obecně o školním stravování ve Vídni
Město Vídeň si stanovilo na základě vídeňského zákona o vzdělávání (čl. 41) závazná pravidla týkající se stravovacích požadavků ve veřejných školách. Podporovány jsou vegetariánské nabídky, to se však nedá říci o veganských jídlech, jež mohou být případně dohodnuta individuálně. Všechny druhy potravin musí obsahovat označování alergenů.
Ve Vídni je na rozdíl od zbytku Rakouska tendence servírovat malé množství vepřového masa. Často jsou servírována jídla, která odpovídají muslimským halal zvykům. To je zapříčiněno skutečností, že mnoho vídeňských žáků jsou muslimové nebo nejedí vepřové maso z etických důvodů či kvůli svému náboženskému přesvědčení. Nicméně stále existují školy a školky, které servírují převážně tradiční rakouské pokrmy. Vídeňská politická reprezentace nedávno rozhodla, že ve školkách a školách má být podáváno 50 % biopotravin. Dále byl stanoven požadavek na to, aby bylo jídlo z domácích zdrojů.


Stravování ve vídeňských mateřských školách
V Rakousku mohou děti navštěvovat mateřskou školu od dvou do šesti let, přičemž obdobně jako v České republice je poslední rok předškolní docházky povinný. Poskytovány jsou obědy, nápoje a svačiny. Vídeň má uzavřenou smlouvu s poskytovatelem cateringových služeb Gourmet Group, který je jediným poskytovatelem stravování ve veřejných mateřských školách. Tato společnost vaří jídlo, které je následně zakonzervováno a dvakrát týdně doručováno do mateřských škol. Jídlo není ve školkách vařeno, protože tam zpravidla není dostatečné vybavení a kuchyně.
Na výběr je několik možností různých menu: vegetariánské, verze s masem a mixovaná verze. Jídlo sestává z hlavního chodu a polévky či dezertu. Konkrétní jídlo může být vybráno několik dní předem, protože je menu na několik nadcházejících týdnů dostupné online na http://www.smilemenues.at/home/speiseplaene/. Při pohledu na tyto jídelníčky je patrné, že v některých dnech jsou na výběr pouze vegetariánské pokrmy.
Rodiče si individuálně vybírají jídlo pro své děti a oznámí školce, které jídlo má být jejich dítěti objednáno. Školka si pak zorganizuje dovoz s dodavatelem tak, aby se každému dítěti dostalo správné menu. Rodiče se však také mohou rozhodnout, že se jejich dítě ve školce nebude stravovat, pak si stravování zajišťují sami. Pokud jde o nápoje, ty jsou dětem přístupné po celý den. K dispozici je voda, džusy a čaj bez přidaného cukru.1)
Náklady za celodenní péči o dítě a za servírované jídlo jsou rozumné, dokonce bych je nazvala nízkými. Ceny za jídlo skládající se ze svačin a obědového menu jsou 65,35 € měsíčně. Ve vídeňských veřejných školkách je péče o dítě zdarma a jediné, co musí rodiče zaplatit, je stravování, pokud se tedy jejich dítě ve školce stravuje. V dalších rakouských spolkových zemích nepřekročí měsíční částka za celodenní péči o dítě se stravováním 400 €. V některých případech však mohou být náklady sníženy či úplně uhrazeny státem.2)
Stravování ve vídeňských základních školách
Děti začínají chodit do základní školy ve věku 6 let po odchození alespoň jednoho roku v mateřské školce. Tato část školní docházky trvá 4 roky a ve věku deseti let děti nastupují na střední školu (obdoba českých osmiletých gymnázií). Povinnost poskytovat obědové stravování mají ve Vídni pouze školy, kde trvá vyučování celý den. Ostatní školy pak poskytují obědy dobrovolně. Většinou jsou poskytovány pouze obědy, ale některé školy nabízejí i svačiny. Děti často konzumují o přestávkách svačiny, které jim připraví jejich rodiče.
Co se týče vaření, je situace do jisté míry obdobná mateřským školám. Obvykle si škola vybírá dodavatele, který jí dováží již připravené jídlo, které je ve školní jídelně pouze servírované. Nicméně některé základní školy mají vlastní kuchyň a vaří si samy. Ceny za stravování jsou individuálně stanoveny každou školou a také závisí na dodavateli.
Město Vídeň zahájilo kampaň
Ovoce a zelenina do škol.
Cílem je dodávání čerstvého ovoce a zeleniny do veřejných školek a základních škol, bez toho, že by způsobila zvýšené náklady rodičům. Cílem této kampaně je vedení dětí ke zdravému stravování. Tato kampaň je zčásti financována Evropskou unií a je v plánu rozšířit ji po celé Vídni.3)Stravování ve vídeňských středních školách
Po základní škole jdou děti ve věku 10 let na střední školu, na které studují až do maturity dalších 8 let. Pro střední školy také platí, že pokud je výuka rozložena po celý den, musí být zajištěn oběd. Podle mých zkušeností doslova každá škola nabízí nějaké jídlo, nicméně kvalita a způsob jeho poskytování se liší. Může se jednat třeba o jídelny či bufety.
Často se zpočátku žáci středních škol stravují ve školních zařízeních, ale když jsou starší, začnou se stravovat někde jinde. Chodí na oběd domů, nosí si vlastní obědy do školy, chodí do okolních restaurací či nakupují v okolních supermarketech. Podle mé osobní zkušenosti je stravování na střední škole obecně nákladnější než na základních školách či školkách. Toto je zajisté jeden z důvodů, proč se mnoho studentů rozhodne stravovat mimo školu.
Shrnutí
Je zřejmé, že je poskytování školního stravování v Rakousku odlišné od České republiky. Jedním z hlavních rozdílů je, že ve Vídni mnohem méně žáků využívá nabídky mateřských, základních a středních škol na poskytování stravování ve školách a školkách a častěji volí individuální způsob stravování.
1 Informační leták o veřejných mateřských školách ve Vídni. Dostupné z: https://www.wien.gv.at/bildung/kindergarten/pdf/gesunde-ernaehrung.pdf
2 Informace o poplatcích za péči a stravu. Dostupné z: https://www.wien.gv.at/bildung/kindergarten/staedtisches-angebot/fakten
3 Školní ovocný program. Dostupné z: https://www.wig.or.at/Wiener %20Schulfruchtprogramm.1537.0.html