• Oblíbené
  • Poznámka

Mzdy učitelů v mateřských školách v roce 2018

Vydáno:

V roce 2018 pobírali učitelé v mateřských školách v průměru 29 693 Kč měsíčně. Jejich mzdy rostou, nicméně stále nedosahují průměrné mzdy zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním. Dostávali méně než 60 % této částky.

Mzdy učitelů v mateřských školách v roce 2018
Ing.
Alena
Hykyšová
ČSÚ, oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení
Počty učitelů v mateřských školách
Podle údajů MŠMT v České republice v roce 2018 působilo mateřských školách celkem 30,6 tis. učitelů, kteří tak tvořili téměř čtvrtinu učitelů v regionálním školství. Zatímco počet učitelů v regionálním školství se mezi roky 2008 a 2018 příliš nezměnil, u počtu učitelů v mateřských školách došlo k nárůstu o třetinu, tj. o 7 tis. Tento nárůst byl vyvolán především zvyšujícím se počtem dětí ve školkách. Od roku 2008 jejich počet vzrostl o pětinu (62,2 tis.). Zatímco v roce 2008 tvořili učitelé v mateřských školách 18 % učitelů v regionálním školství, v roce 2018 vzrostl jejich podíl na 23 %.
Vzdělávání je spolu se zdravotní a sociální péčí odvětvím s nejvyšším podílem žen mezi zaměstnanými. V regionálním školství zastávaly ženy v roce 2018 osm z deseti učitelských pozic. V předškolním vzdělávání u nás působí téměř výhradně ženy, v daném roce ve školkách vyučovalo 99,4 % žen. V roce 2008 učilo v mateřských školách 34 mužů, což v relativním vyjádření představuje 0,15 % učitelů. Za 10 let se jejich počet zvýšil více než pětkrát.
Pokud jde o věkovou strukturu učitelů ve školkách (údaje vycházející ze speciálního zpracování dat z informačního systému o průměrném výdělku – ISPV), více než polovina učitelů byla starších 45 let a 18 % učitelů do 30 let. Jen pro srovnání, mezi středoškolskými vyučujícími jsou 45letých a starších dokonce dvě třetiny a pouhá 4 % učitelů má věk do 30 let. V posledních letech lze v regionálním školství pozorovat nárůst podílu učitelů starších 55 let. V roce 2008 činil podíl učitelů nad 55 let ve školkách 13 %, o deset let později tvořili dvojnásobný podíl. Na druhou stranu však vzrostlo i zastoupení učitelů mladších 35 let, z 18 % v roce 2008 na čtvrtinu o deset let později.
Mzdy učitelů v mateřských školách
Průměrná mzda učitele v mateřské škole byla v roce 2018 ve výši 29 693 Kč. Od roku 2013 došlo k nárůstu o 6,7 tis. Kč. Ačkoliv mzdy učitelů rostou, stále nedosahují průměrné mzdy, kterou pobírají zaměstnanci s vysokoškolským (magisterským či doktorským) vzděláním. Mzda učitele v mateřské škole činila 58 % této částky a byla téměř o 22 tis. Kč nižší, než si v průměru vydělali zaměstnanci s vysokoškolským vzděláním. Průměrná mzda učitele ve školce nepřevýšila ani průměrnou mzdu zaměstnanců bez ohledu na dosažené vzdělání a představovala 88 % tohoto srovnávacího výdělku.
Dalo by se předpokládat a často ze mzdových statistik jiných odvětví vyplývá, že zaměstnanci s vyšším vzděláním bývají lépe platově ohodnoceni. U mezd učitelek mateřských škol toto však zcela neplatí. Na výši platu má u nich větší vliv než dosažené vzdělání délka praxe. Nejvyšší plat (30 tis. Kč) pobírali učitelé mající střední vzdělání s maturitou. Takových byly mezi učiteli dvě třetiny. Dlouholetá práce v oboru patrně ovlivnila výši mzdy silněji než tabulková třída určená dosaženým vzděláním. Učitelky starší 55 let si v průměru vydělaly 31,8 tis. Kč a pracující u současného zaměstnavatele déle než 21 let více než 32 tis. Kč měsíčně. Naproti tomu začínající učitelé ve věku do 25 let si přišli na 26,5 tis. Kč měsíčně.
Nejvyšší průměrný plat učitele ve školce byl v roce 2018 v Ústeckém kraji a v Praze, kde přesáhl hranici 30 tis. Kč. Naopak nejnižší, 28,5 tis. Kč byl vyplácen učitelům na Vysočině. Při porovnání údajů za jednotlivé kraje jsou mzdy učitelů oproti průměrným mzdám za všechna odvětví mnohem méně variabilní. Regionální nerovnosti ve mzdách se projevují hlavně v rozdílných relacích k celkové průměrné mzdě vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Nejvyššího poměru dosahují učitelé v mateřských školách v Moravskoslezském (68 %), Olomouckém (67 %), Jihočeském a Zlínském kraji (oba 66 %). V Praze průměrná mzda učitelů ve školce představovala jen polovinu toho, co pobírali zaměstnanci s vysokoškolském vzděláním ve Středočeském kraji 56 %.
Z hlediska jednotlivých stupňů škol v regionálním školství dosahují dle očekávání nejnižších průměrných výdělků učitelé v mateřských školách. Ti v roce 2018 měsíčně vydělávali v průměru o 6 tis. Kč méně než jejich kolegové na základních školách či o 6,4 tis. Kč méně v porovnání s učiteli na středních školách. V čase se nerovnost prohlubuje, v roce 2013 tyto rozdíly činily 3,7; resp. 4,1 tis. Kč.
Zdrojem dat o mzdách popisovaných v analýze jsou výstupy ze zpracování údajů o vybraných skupinách zaměstnanců spadajících mezi specialisty v oblasti výchovy a vzdělávání (kategorie ISCO 23) z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV). Tento nástroj slouží k pravidelnému monitorování výdělkové úrovně a pracovní doby zaměstnanců v České republice. Ředitelé a další řídící pracovníci v oblasti vzdělávání stejně jako asistenti pedagogů do kategorie ISCO 23 nepatří (přesné vymezení kategorie ISCO 23 naleznete na: https://www.czso.cz/csu/czso/klasifikace_zamestnani_-cz_isco-)

Sdílení dokumentu

Poznámka k dokumentu