Erasmus+ pro mateřské školy

Vydáno:

Evropský vzdělávací program Erasmus+ není třeba v České republice příliš představovat. Za dvacet let od našeho zapojení vyjelo díky Domu zahraniční spolupráce, který program administruje, do zahraničí přes 120 000 studentů, učitelů a dalších pracovníků ve vzdělávání. Co se ale často neví, je skutečnost, že program Erasmus+ není určený pouze vysokoškolákům a jejich profesorům. Jeho záběr je daleko širší a začíná už od mateřských škol.

Erasmus+ pro mateřské školy
Informační a komunikační oddělení, Dům zahraniční spolupráce
Lucie
Rychlá
Ať už učíte v centru Prahy, nebo v malé obci v českém pohraničí, příležitostí, které program Erasmus+ nabízí, můžete vždy využít. Na mezinárodních konferencích a školeních získáte inspiraci od kolegů z dalších zemí Evropské unie i mimo ni nebo s nimi můžete rovnou navázat dlouhodobější spolupráci a zapojit do společných aktivit celou školku včetně dětí.
Fantazii se meze nekladou
Ano, je pravda, že nutná administrativa projektu si vyžádá svůj čas. Mnoho úspěšných žadatelů vám ale potvrdí, že vynaložené úsilí se jim vyplatilo. Příkladem může být projekt mateřské školy Sedmikrásky v Opavě, který seznámil děti s různými technikami rukodělných prací. Učitelky z opavské školky se zúčastnily několika školení a workshopů s kolegyněmi ze Slovenska a nově získané znalosti následně uplatnily při tvorbě kreativních dílniček pro děti i jejich rodiče a další příbuzné. Mateřská škola Havířov využila programu Erasmus+ ke zlepšení výuky angličtiny. Jednu ze svých učitelek vyslala na dvoutýdenní jazykový kurz do Velké Británie. Ta své zkušenosti následně předala kolegyním a nové metody začlenila do práce s dětmi ve školce. Lesní mateřská škola Jelínek v Kunštátu se zase spojila s podobnými školkami v Norsku a ve Slovinsku. V rámci dvouletého projektu teď spolupracují na zvýšení kvality předškolního vzdělávání v tématu udržitelného rozvoje. Učitelé mezi sebou sdílí osvědčené metody práce a při společných setkáních v jednotlivých školkách také stínují výuku, v České republice například pozorovali práci s dětmi přímo v lese. Projekt pražské mateřské školy Kids company se zase zaměřuje na děti mladší tří let. S kolegy z Německa a Dánska se navzájem inspirují, jak nejlépe nastavit adaptaci malých dětí na docházku do školky. Své poznatky společně zpracovávají do informačních materiálů pro rodiče i jiné školky.
Štěstí přeje připraveným
V představování dalších projektů bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho, ale už tento krátký výčet dokazuje, že v rámci programu Erasmus+ je možné realizovat širokou škálu nápadů v menším i větším měřítku. Pokud v práci rádi zkoušíte nové věci, máte zájem se profesně rozvíjet a dopřát dětem nevšední zážitky, zvažte účast v novém kole výzev pro rok 2020 a podejte si grantovou žádost. Dům zahraniční spolupráce pořádá pro zájemce informační semináře a úspěšné žadatele dále provází celým projektovým cyklem. Veškeré informace jsou uvedeny na stránkách www.naerasmuplus.cz.
eTwinning: spolupráce online
Snadno dostupnou příležitostí pro mezinárodní spolupráci mateřských škol je také aktivita eTwinning, díky které mohou školky jednoduchým způsobem navazovat partnerství a realizovat projekty, které samy považují za užitečné a u kterých si samy určí začátek a konec spolupráce. Registrace do portálu www.etwinning.net je otevřena všem mateřským školám uvedeným v rejstříku MŠMT. Nejde o dotační typ programu, nemá tedy vymezená kritéria účasti ani termíny pro zapojení či předkládání projektů. Portál nabízí učitelům bezpečný prostor pro sdílení výstupů společné práce. Prostřednictvím eTwinningu je také možné hledat projektové partnery či prezentovat vlastní nápady na projekty, ať už pro spolupráci online v portálu, nebo následný projekt s grantem Erasmus+.
Portál eTwinning poskytuje všechny důležité informace, nástroje, materiály a dokumenty užitečné pro přípravu, plánování a rozvoj spolupráce. Registrovaní učitelé zde najdou také pedagogickou podporu, galerii hotových projektů a další zdroje inspirace. Kdykoli je také možné se obrátit na pracovníky Národního podpůrného střediska pro eTwinning, které je součástí Domu zahraniční spolupráce, včetně sítě ambasadorů, učitelů s dlouholetou zkušeností s eTwinningem.