Učitelé jako doprovod

Vydáno:
Učitelé jako doprovod
Je možné následující řešení: Například při exkurzi žáků by byly hrazeny náklady na pedagogický dozor z prostředků žáků? Tedy učitel by v tomto případě neuplatňoval náklady na dopravu, ubytování ani stravu. Vše by se rozpočítalo na žáky. Je toto řešení možné případně i u lyžařských výcvikových kurzů?
Související předpisy:
* § 19 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* § 151 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
ODPOVĚĎ:
Všichni učitelé jsou nepochybně u svého zaměstnavatele v pracovněprávním vztahu a na obě strany se vztahuje v plném rozsahu zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. A v jeho ustanovení § 151 je jasně a výslovně stanoveno, že zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnanci náhradu výdajů, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce, v rozsahu a za podmínek stanovených v sedmé části zákoníku práce. Pedagogický dozor při exkurzi žáků a stejně při lyžařských výcvikových kurzech je nepochybně pro učitele pracovní cestou, na kterou ho vysílá s žáky zaměstnavatel. Zaměstnavatel je tedy povinen mu hradit podle zmíněného ustanovení zákoníku práce i zvýšené výdaje.
Pokud škola nemá dostatek finančních prostředků, může se pouze s učiteli dohodnout, zda by byli ochotni se po návratu z pracovní cesty podle § 19 odst. 1 zákoníku práce nároku na náhrady cestovních výdajů vzdát. Tuto skutečnost by učitelé museli písemně uvést (prohlásit), nejlépe na druhou stranu cestovního příkazu, místo vyúčtování pracovní cesty.
Doplňující otázka č. 1:
Děkuji Vám za odpověď. Mám však k uvedenému problému ještě jednu doplňující otázku. Pokud budou učitelé na lyžařském kurzu a my jim ubytování a stravování platíme fakturami, stejně tak jako dopravu – musí si ještě vyplňovat cestovní příkazy? Cítím zde problém ve stravování, kdy učitelé mají předepsané stravné ve směrnicích školy. (Faktura za stravování může být na nižší částku, ale také na vyšší.)
Související předpisy:
* § 163 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* § 19 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* § 6 odst. 7 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
ODPOVĚĎ:
I když škola učitelům na lyžařském kurzu zaplatí fakturou ubytování, stravování i dopravu (na faktuře musí být zřejmé, že částky jsou výlučně za učitele), musí si učitelé vyplnit cestovní příkazy, protože podle platné právní úpravy zákoníku práce, i když škola zabezpečí celodenní bezplatné stravování pro zmíněné učitele, oni musí podle § 163 odst. 2 zákoníku práce alespoň 25 % stravného za každý kalendářní den pracovní cesty dostat (je to údajně na občerstvení). Vyplaceno by nemuselo být pouze v případě, že by se ho učitelé po návratu z pracovní cesty písemně vzdali na základě § 19 odst. 1 zákoníku práce. Prakticky to znamená, že učitelé ve zmíněných případech nebudou vyúčtovávat výdaj za ubytování a jízdní výdaje, protože tyto výdaje uhradí zaměstnavatel (pro učitele to znamená, že mají zajištěné bezplatné ubytování a bezplatnou dopravu), ale část stravného musí dostat (pokud se ho nevzdají). Stravování může být zabezpečeno zaměstnavatelem i ve vyšších částkách než je stanovené stravné (nelze zaměňovat pojmy „stravné“ a „zabezpečené stravování“) a zaměstnavatel (škola) ho bude mít uznáno jako výdaj v souladu s rozpočtovými pravidly (jedná se o smluvní závazek) a zaměstnanci ho nebudou mít předmětem daně (z příjmů) vzhledem k § 6 odst. 7 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, neboť zde je stanoveno, že na straně zaměstnanců nejsou předmětem daně, mimo jiného také, náhrady cestovních výdajů.... jakož i hodnota bezplatného stravování poskytovaná zaměstnavatelem na pracovních cestách. Tím, že budou mít zaměstnanci zabezpečené bezplatné stravování, bude jim kráceno stravné, ale část ho musí vždy dostat, jak je uvedeno.
Doplňující otázka č. 2
Mám ještě jeden doplňující dotaz. Musí všichni instruktoři LVK vyplňovat cestovní příkaz? Nestačilo by, kdyby se stravného vzdali na jednom listu, který by všichni podepsali?
Související předpisy:
§ 19 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
ODPOVĚĎ:
Musí se vzdát každý samostatně, nejlépe na druhé straně cestovního příkazu místo vyúčtování. Není možné nějaké společné řešení – viz § 19 odst.1 zákoníku práce.