Preventivní prohlídky

Vydáno:
Preventivní prohlídky
Jak je to s preventivními prohlídkami zaměstnanců? Jsme škola. Máme svého smluvního lékaře. Preventivní prohlídky se prý mají provádět u této kategorie zaměstnanců jedenkrát za 3 roky. Co se stane, když za 3 roky preventivní prohlídky neproběhnou? Jaký je postih?
Jak je to s lékařskými prohlídkami u důchodců a řidičů referentských vozidel?
Související předpisy:
* § 103 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* § 32 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* § 247 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
* Směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku Ministerstva zdravotnictví, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci
* § 87 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích
* § 17 a 30 zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů – o správních přestupcích a o správních deliktech na úseku bezpečnosti práce.
ODPOVĚĎ:
Především je třeba si uvědomit, že zákoník práce ukládá v souvislosti s ochranou zdraví zaměstnanců zaměstnavatelům celou řadu povinností. Zaměstnavatel je především podle § 103 odst. 1 zákoníku práce povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Dále je povinen zajistit, aby určité práce – v případech stanovených zvláštním právním předpisem – vykonávali pouze zaměstnanci, kteří mají platný zdravotní průkaz, kteří se podrobili zvláštnímu očkování nebo mají doklad o odolnosti vůči nákaze. Zaměstnavatel je povinen sdělit zaměstnancům, které zařízení závodní preventivní péče jim poskytuje závodní preventivní péči a jakým druhům očkování a jakým preventivním prohlídkám a vyšetřením souvisejícím s výkonem práce jsou povinni se podrobit. Zaměstnavatel je povinen samozřejmě také zaměstnancům umožnit podrobit se těmto očkováním, prohlídkám a vyšetřením v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví, což je výslovně uvedeno v § 103 písm. d) zákoníku práce. Povinnost zaměstnavatele působit na zajištění zdravotní péče a povinnost zaměstnance podrobit se lékařským prohlídkám vyplývá především z následujících ustanovení právních předpisů:
* vstupní prohlídky jsou nařízeny v § 32 zákoníku práce, takže v případech stanovených zvláštním právním předpisem je zaměstnavatel povinen zajistit, aby se zaměstnanec podrobil vstupní zdravotní prohlídce ještě před uzavřením pracovní smlouvy. Pokud jde o zvláštní právní předpisy, vychází se z § 8 směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku Ministerstva zdravotnictví, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, která je dosud platným právním předpisem. Podle § 8 odst. 4 směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku Ministerstva zdravotnictví, je posudek lékaře závazný pro zaměstnavatele, který je povinen postupovat v souladu s tímto posudkem při rozhodování o přijetí zaměstnance a při sjednávání druhu práce;
* podle § 247 zákoníku práce musí zaměstnavatel zabezpečit, aby mladiství zaměstnanci byli vyšetřeni lékařem závodní preventivní péče jednak před vznikem pracovního poměru a před převedením na jinou práci, a dále pak pravidelně podle potřeby, nejméně však jedenkrát ročně;
* povinné jsou lékařské prohlídky zaměstnanců pravidelně pracujících v noci podle § 94 zákoníku práce.
Pokud jde o řidiče, upravuje u nich povinné vstupní a periodické prohlídky ustanovení § 87 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tyto lékařské prohlídky se vztahují na řidiče, kteří řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu a u nichž je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě a dále pak u řidičů vozidel s výstražnými světly.
Přímé postihy zaměstnavatelů (ať již právnických nebo fyzických osob) mohou vyplývat ze zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce. Podle § 17 a podle § 30 tohoto zákona je správním přestupkem nebo správním deliktem na úseku bezpečnosti práce, jestliže zaměstnavatel nedodrží povinnosti stanovené v § 101 až 103 zákoníku práce. Toto ustanovení je však natolik obecné, že postih zaměstnavateli hrozí jen v širších souvislostech, pokud je neplnění této povinnosti spojeno ještě s dalšími skutečnostmi na úseku bezpečnosti práce.