Pracovní náplň

Vydáno:
Pracovní náplň
Mohu dát do pracovní náplně kuchařky pomoc při úklidu školy po malířských pracích nebo při úklidu školy o prázdninách, kdy pro kuchařku nemám práci a nyní čerpá 80 % platu? Vím, že převést na jinou práci ji mohu pouze s jejím souhlasem, proto bych situaci chtěla řešit výše uvedenou změnou pracovní náplně.
Související předpisy:
* Článek 4 Listiny základních práv a svobod, zákona č. 2/1993 Sb., o vyhlášení LISTINY ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD jako součástí ústavního pořádku České republiky
* § 33, 34 a 40 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Zásadně záleží na tom, co má dotyčná zaměstnankyně sjednáno jako druh práce v pracovní smlouvě. Není vyloučeno, že bude sjednán takzvaný kumulovaný druh práce, to jest kuchařka a uklízečka. Pracovní náplň je však zákonem neupravovaný dokument, který je pouze takovým organizačním předpisem, v kterém zaměstnavatel stanoví základní zásady organizace práce a pracovních postupů zaměstnance vyplývající však ze sjednaného druhu práce.
Základ všeho je - jak opakuji - pracovní smlouva a v ní sjednaný druh práce. Zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel se zaměstnancem sjednává v pracovní smlouvě druh práce, místo výkonu práce a datum nástupu do práce. To jsou takzvaná esentiale negoti pracovní smlouvy, neboli základní náležitosti pracovní smlouvy. Jsou to takové základní kameny, od kterých se odvíjí celý pracovní poměr a celý pracovněprávní vztah zaměstnavatele a zaměstnance. Pochopitelně platí zásada, že obsah pracovního poměru je možné změnit jen tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Pracovní smlouva je v podstatě klasická dohoda, dohoda dvou rovnoprávných partnerů a dohody se jak známo musí ctít a dodržovat (pactum sunt servanda). Z toho vyplývá, že když dotyčná zaměstnankyně má sjednán jako druh práce pouze „kuchařka“, pak jí nelze pracovní náplní druh vykonávané práce obsahově rozšiřovat. Pracovní náplň pouze upřesňuje organizaci práce, pomocí ní nemůžete měnit pracovní smlouvu.
Chápu vaši situaci a doporučuji to řešit tím, že dotyčné skutečně navrhnete změnu pracovní smlouvy. Pokud by dotyčná nesouhlasila, musela byste to řešit skončením pracovního poměru a uzavřením nového, kdy by bylo v pracovní smlouvě výslovně dohodnuto „kuchařka po dobu vyučování, uklízečka po dobu školních prázdnin“. Jiné východisko z vaší konkrétní dané situace skutečně není.
Pomocí pracovní náplně nelze měnit sjednaný druh práce. Článek 4 odst. 1 Listiny základních práv a svobod jasně stanoví „Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona a v jeho mezích a jen při zachování základních práv a svobod.“ Aplikováno na váš případ to znamená, že dotyčné můžete ukládat povinnosti pouze v mezích zákonem předvídané pracovní smlouvy. Nic víc a nic míň, to je zásada.