Počet žáků na instruktora při školních kurzech
Jaký počet žáků připadá v současné době na instruktora při lyžařském výcvikovém kurzu a kolik při turistickém kurzu – vodáckém?
Související předpisy:
* § 29 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
* Metodický pokyn MŠMT k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných MŠMT, čj.: 37 014/2005-25
ODPOVĚĎ:
Žádný právní předpis nestanoví konkrétní počet žáků na jednoho instruktora nebo jiného pedagoga při mimoškolních akcích. Je proto třeba vycházet z obecného ustanovení o povinnosti školy a školského zařízení zajistit bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech a při poskytování školských služeb (§ 29 školského zákona). Povinností školy je tedy obecně zajistit takový průběh mimoškolní akce, aby byla zajištěna bezpečnost a ochrana zdraví účastníků. Protože nejsou právním předpisem stanoveny žádné konkrétní počty účastníků na jednoho pedagoga při těchto akcích, nezbývá, než vycházet z osvědčené praxe, která ukázala, jaký počet žáků odpovídá řádnému zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví účastníků. V této souvislosti hovoří právní praxe (vyjádřená v rozhodování soudů) o „průměrné opatrnosti“, popřípadě o „řádně vynaložené péči“. Určitým vodítkem při hledání těchto praxí osvědčených postupů v organizaci mimoškolních akcí může být metodický pokyn MŠMT k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných MŠMT vydaný dne 22. prosince 2005 pod čj.: 37 014/2005-25. Tento metodický pokyn je závazný jen pro školy a školská zařízení zřizované MŠMT, rozhodně však může být inspirací i pro ředitele škol a školských zařízení ostatních zřizovatelů. Podle článku 10 odst. 1 tohoto pokynu platí: O zajištění náležitého dozoru rozhoduje ředitel školy. Vychází z konkrétních podmínek a přihlíží zejména k vykonávané činnosti, věku žáků a jejich rozumovému rozvoji (vyspělosti), dopravním a jiným rizikům. Podle článku 11 odst. 1 pokynu dále platí: Kromě obecných zásad úrazové prevence jsou při některých činnostech dodržována další zvláštní pravidla. Je tomu tak zejména při výuce některých odborných předmětů se zvýšeným rizikem ohrožení zdraví a života, při praktickém vyučování, praktické přípravě při výuce tělesné výchovy, koupání, výuce plavání, lyžařském výcviku, sportovních a turistických akcích. Ve všech takových případech klade škola zvýšený důraz na dodržování pokynů, právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, pokynů a zásad úrazové prevence pedagogickými pracovníky i žáky. Důsledně je vyžadováno ukázněné chování žáků. Žák musí mít k dispozici svůj průkaz zdravotní pojišťovny nebo jeho kopii. Při pohybových a sportovních činnostech (míčové hry a podobně) se účastníci řídí ustanoveními o bezpečnosti obsaženými v pravidlech pro příslušnou pohybovou činnost, danou věkovou skupinu a jejich modifikaci pro dané prostorové podmínky školy a ustanoveními soutěžních řádů daných sportů.
Speciální ustanovení o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků při lyžařském výcviku pak obsahuje článek 15 pokynu. Článek 15 odst. 6 pokynu pak mimo jiné stanoví: Družstvo má nejvýše 15 členů, u žáků se zdravotním postižením se počet snižuje vzhledem k charakteru postižení žáků a dalším okolnostem.
Pro sportovně turistické kurzy pak stanoví speciální podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků článek 17 pokynu. Článek 17 odst. 2 k počtu žáků na jednoho pedagoga stanoví toto: Družstvo má nejvíce 15 žáků, pokud není zvláštními předpisy a tímto pokynem stanoven pro některé činnosti počet nižší. Družstvo žáků škol a tříd samostatně určených pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami tvoří polovina nejvyššího počtu žáků třídy stanoveného zvláštním předpisem. Počet pedagogických pracovníků nesmí být menší než počet družstev. Kurzy s počtem do 30 žáků musí doprovázet tři zletilé osoby, které jsou plně způsobilé k právním úkonům a v pracovněprávním vztahu ke škole, přičemž minimálně jedna osoba musí být pedagogickým pracovníkem. Pro pořádání vodáckého kurzu pak stanoví článek 17 odst. 5 toto: Před zahájením kurzu vodní turistiky zjistí vedoucí kurzu stupeň plavecké vyspělosti žáků. Vedoucí kurzu odpovídá za zhodnocení stavu sjízdnosti trasy. Pedagogický pracovník odpovídá nejvýše za pět kanoí (kajaků) nebo za dvě pramice (rafty). Při obtížnějších podmínkách vedoucí kurzu počet lodí na jednoho pedagoga sníží. Žáci jsou vybaveni při jízdě plovací vestou, při jízdě na divoké vodě nebo obtížně sjízdných propustech plovací vestou a přilbou. Pokud se v průběhu jízdy na divoké vodě podmínky zhorší nebo se zvýší riziko, vedoucí kurzu jízdu přeruší nebo sjíždění ukončí.
V zájmu dodržení obecné povinnosti školy a školského zařízení zajistit bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů při vzdělávání a s ním přímo souvisejících činnostech lze jen doporučit respektování výše uvedených pravidel, která jsou právě oním vyjádřením praxe při stanovení relativně bezpečných podmínek zajištění uvedených mimoškolních akcí.