Cestovné

Cestovné
Jsme příspěvková organizace. Učitel jel s žáky na sportovní soutěže vlakem do jiného města. Koupil pro všechny skupinovou zpáteční jízdenku, neboť tak dosáhl velké slevy na jízdném. Jak se mu proplatí jízdné při vyúčtování pracovní cesty, když celkovou částku jízdenky nelze vydělit počtem cestujících?
Související předpisy:
* zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
ODPOVĚĎ:
Z formulace dotazu je zřejmé, že se jedná nepochybně o učitele určité školy a její žáky. Pro školy existuje již od 1. 5. 1992 (od účinnosti zrušeného zákona č. 119/1992 Sb.) nepříjemný problém spočívající v tom, že platná právní úprava poskytování náhrad cestovních výdajů při pracovních cestách zaměstnanců, zahrnutá od 1. 1. 2007 do zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, se nevztahuje na žáky a studenty (a tak tomu bylo i za platnosti citovaného zrušeného zákona), protože si to nepřálo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, neboť předpokládalo, že poskytování cestovních náhrad pro žáky a studenty si upraví samo v tehdy připravovaných nových školských zákonech. To se však nestalo a nedošlo k tomu dosud. Platná právní úprava poskytování cestovních náhrad se tedy na žáky a studenty nevztahuje. Předmětná platná právní úprava se však, v důsledku toho, že je zahrnuta do zákoníku práce, vztahuje automaticky pouze na zaměstnance, to znamená prakticky pouze na učitele. A protože § 157 odst. 1 zákoníku práce jasně a jednoznačně stanoví, že náhradu jízdních výdajů za použití určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy a taxislužby poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v prokázané výši, je nutné a nezbytné, aby učitelé, jestliže jedou se svými žáky nebo studenty na pracovní cestu a chtějí mít proplacený jízdní výdaj, kupovali zvlášť společnou zlevněnou jízdenku pro sebe (pro učitele) a zvlášť zlevněnou společnou jízdenku pro žáky nebo studenty. Jen tak mohou splnit podmínku stanovenou v citovaném ustanovení, tedy prokázání jízdního výdaje za sebe a škola jim tento jízdní výdaj proplatí (na základě předložené jízdenky – prokázaného výdaje) a vykáže si ho ve výdajích v souladu s rozpočtovými pravidly. Pokud však učitel zakoupí při uvedené nebo obdobných akcích společnou zlevněnou jízdenku pro všechny, to znamená jednu dohromady pro učitele i žáky nebo studenty, pak mu škola nebude proplácet žádný jízdní výdaj, protože ho za sebe není schopen prokázat a celá hodnota předmětné jízdenky bude rozpočítána mezi žáky nebo studenty, což fakticky znamená, že žáci nebo studenti zaplatí jízdní výdaj učiteli nebo učitelům. Jiný postup kontroly neakceptují.