Hlavní zjištění (Zpráva vznikla ve spolupráci s MŠMT v rámci Iniciativy 8000důvodů.)
V České republice za posledních 15 let významně vzrostl počet dětí ohrožených zanedbáváním, které byly odebrány z rodiny a umístěny do pěstounské nebo ústavní péče.
- Panují velké rozdíly v míře odebírání dětí z rodiny mezi kraji i mezi jednotlivými OSPOD.
- Existuje velmi silná souvislost mezi podílem dětí odebraných z rodiny a podílem obyvatel v sociálních problémech jako jsou exekuce a bytová nouze a zároveň nedostatečnou nabídkou sociálních služeb pro ohrožené rodiny.
- Řešení je v rozvoji preventivních služeb a přijetí zákona o podpoře v bydlení.
Síť preventivních služeb a obecně podpory pro rodiny v obtížné životní situaci stále není adekvátně silná vzhledem k obřímu rozsahu problémů (zejména ve vybraných územích). Dochází tak k ohrožení dítěte (či spíše nedostatkům v péči o dítě), kterému by bylo možné předejít, kdybychom uměli lépe předcházet a pomáhat řešit obtížné životní situace rodiny nebo alespoň zmírňovat dopady sociálních problémů na naplňování potřeb dětí.
Více si o tom, jaká je souvislost mezi sociálními problémy a odebíráním dětí, jak jsou na tom kraje, co v České republice chybí a jaké kroky by mohly situaci změnit, dozvíte ZDE.
Zpracovaná statistická analýza dat resortu školství a práce a sociálních věcí v oblasti péče o děti se zaměřením na cílovou skupinu děti ohrožené zanedbáváním a špatným zacházením