Ve středu 10. dubna od 17 hodin se v Brožíkově sále Staroměstské radnice uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky devíti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 1, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 1 konal letos podruhé, se zapojilo celkem devět žákovských týmů ze tří základních škol a jednoho gymnázia. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Vodičkova, ZŠ Brána jazyků, ZŠ sv. Voršily a Gymnázia J. Gutha Jarkovského. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci.
Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Michaely Szkály velice pozoruhodný mix osobností. Děti zpovídaly například pamětnici holocaustu Evelinu Merovou, která byla zachráněna doslova na prahu smrti a přežila jen díky omrzlinám na nohou, kvůli kterým nemohla nastoupit do pochodu smrti a v lednu 1945 byla osvobozena sovětskou armádou v opuštěném táboře v Guttau. Další osobností, jejíž osudy děti sledovaly, byl vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín, dramatik, spisovatel, scenárista, bývalý chartista a disident židovského původu Karol Sidon nebo Charlotta Kotíková, pravnučka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Mezi pamětníky je také Jakub Schwarz Trojan, teolog, bývalý děkan Evangelické teologické fakulty UK a farář Českobratrské církve evangelické, který pochovával na Olšanských hřbitovech Jana Palacha po jeho sebeupálení v roce 1969.
V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Michal Stehlík (Národní Muzeum, historik), Ladislav Dvořák (ČRO, novinář), Lukáš Jiříček (ZŠ, pedagog) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybere tři vítězné projekty. Prezentace, kterou bude v Brožíkově sále na adrese Staroměstské náměstí 1/3, Praha 1 moderovat Jarmila Balážová, je přístupná veřejnosti.
„Celý projekt je příkladnou ukázkou moderní vzdělávací metody. Mezigenerační přesah činí z příběhů unikátní příležitost k posilování sounáležitosti s místem, lidmi a historií,“ říká Pavel Nazarský, místostarosta a radní pro školství, otevřenou radnici a participaci.
Projekt Příběhy našich sousedů vznikl pod taktovkou Post Bellum a radnice městské části Praha 1. Od roku 2012 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už přes 661 českých škol s 4276 žáky a studenty, kteří zdokumentovali 993 pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů.
Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu:
Zdroj: Pozvánka Post Bellum, o. p. s., Paměť národa