V prostorách Středního odborného učiliště gastronomie a podnikání v pražském Hloubětíně se ve dnech 1. až 2. června 2018 bude konat 12. ročník Celostátního semináře vychovatelek a vychovatelů školních družin a školních klubů. Akci každoročně pořádá Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) ve spolupráci s Asociací vychovatelů školských zařízení (AVŠZ). Hlavním cílem dvoudenního setkání, na které se sjede 170 pedagogických pracovníků z celé republiky, je přispět ke zkvalitnění a prohloubení odborných znalostí vychovatelek ve školních družinách a klubech a vzájemná výměna zkušeností z práce s dětmi a mládeží v jejich volném čase.
„Dnes už si většina ředitelů škol uvědomuje roli, kterou školní družiny při utváření celkové image a kvality školy sehrávají. Přibývá také rodičů, kteří si pro své dítě volí školu právě podle toho, zda v ní je školní družina či klub a jaké aktivity tato zařízení dětem po vyučování nabízejí. Tato skutečnost se odráží i v tom, jak se za poslední léta zásadně změnilo a mění postavení vychovatelek školních družin, jejich podpora ze strany vedení školy a uznání jejich práce ve společnosti,“ uvedla k této akci ředitelka pořádající organizace NIDV Helena Plitzová.
V zahajovacím plénu semináře vystoupí ředitel odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Michal Urban, Tomáš Pavlas z České školní inspekce, předsedkyně AVŠZ Vladislava Lukešová a náměstek NIDV Josef Rydlo.
Součástí programu celostátního setkání bude jedenáct tzv. vzdělávacích dílen, v nichž se pod vedením zkušených lektorů vychovatelky seznámí s aktuálními tématy zájmového a neformálního vzdělávání a s novými trendy výchovné práce, budou moci klást otázky týkající se legislativního rámce činnosti školských zařízení pro zájmové vzdělávání a diskutovat o možnostech řešení problémů souvisejících s riziky spojenými s odpovědností pedagoga nebo s problematikou rizikového chování dětí a mládeže. Některé z dílen budou zaměřeny ryze prakticky a vychovatelkám poskytnou možnost poznat novinky ze světa deskových her nebo způsoby práce s hlasem podle zásad hlasové hygieny, budou věnovány zvládání agresivity dětí a mládeže či problematice integrování žáků s poruchami učení nebo chování.
V průběhu semináře budou účastníci moci zhlédnout výstavu prací žáků školních družin a klubů a nabídku dalších vystavovatelů, jejichž produkty jsou zaměřeny na děti a mládež. V závěru celostátního setkání budou nejlepší žákovské práce vybrány a oceněny.
Program
Pátek 1. června 2018
7.00 – 9.00 Prezence účastníků Ubytování, platby, instalace výstavy prací žáků ŠD, ŠK a dalších vystavovatelů z řad organizací, jejichž produkty jsou zaměřeny na děti a mládež
9.00 – 12.30 Zahájení semináře
- Vystoupení hostů
- Aktuální problematika ZNV
- Nejčastěji kladené dotazy z legislativy – RNDr. Milan Macek, CSc.
12.30 – 14.00 Oběd, prohlídka výstavy
14.00 – 18.30 Vzdělávací dílny dle osobního programu účastníků 1
8.30 – 20.00 Večeře, prohlídka výstavy
20.00 – 20.30 Schůze AVŠZ o. s.
21.00 Výměna zkušeností
V průběhu celého dne lze shlédnout výstavu prací žáků ŠD, ŠK a dalších vystavovatelů z řad vydavatelství a dalších organizací, jejichž produkty jsou zaměřeny na děti a mládež.
Sobota 2. června 2018
8.00 – 12.30 Vzdělávací dílny dle osobního programu účastníků
12.45 Závěry z pracovních dílen – lektoři jednotlivých dílen Vyhodnocení vystavovaných prací žáků ŠD a ŠK, závěr akce
13.15 – 14.15 Oběd
14.15 – 15.00 Vydávání osvědčení, odjezdy účastníků
Zdroj: Tisková zpráva NIDV ze dne 28. 5. 2018