Sedmé setkání koordinátorů environmentální výchovy Středočeského kraje s vyhlášením výsledků druhého ročníku soutěže Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje

Vydáno: 3 minuty čtení

V pořadí již sedmé setkání koordinátorů environmentální výchovy (dále jen EV) Středočeského kraje se uskutečnilo dne 27. března 2015 od 9 hodin v zasedací místnosti Krajského úřadu Středočeského kraje. Záštitu nad akcí převzali náměstci hejtmana, a to pro oblast školství, mládeže a sportu pan PaedDr. Milan Němec, MBA a pro oblast životního prostředí a zemědělství pan PhDr. Bc. Marek Semerád, MBA. Akce se uskutečnila za finanční podpory projektu Středočeského kraje S-3291/OŽP/2014 s názvem „Profesionalizace práce koordinátorů EV ve školách Středočeského kraje“.

Stejně jako v minulých letech se na přípravě a realizaci setkání koordinátorů podílel Klub ekologické výchovy (dále jen KEV) ve spolupráci s odborem školství, mládeže a sportu  (dále jen OŠMS). Zahájení se zúčastnily paní Petra Šmejkalová, předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj, paní Zuzana Nekovářová, předsedkyně Finančního výboru a Mgr. Lenka Šmídová, vedoucí OŠMS. Za KEV se zúčastnily jeho předsedkyně Doc. PaedDr. RNDr. Milada Švecová, CSc. a místopředsedkyně Mgr. Eva Jiříková, CSc. Významným hostem byl pan JUDr. Karel Komárek, vedoucí tajemník České komise pro UNESCO.

Na přípravě i realizaci akce velmi aktivně spolupracovala také RNDr. Ing. Eva Urbanová z OŠMS.

Setkání koordinátorů se již zapsalo do povědomí pedagogů ve Středočeském kraji a dokladem toho je účast 104 pedagogů, koordinátorů a ředitelů z mateřských, základních i středních škol. Pozitivně lze hodnotit také narůstající zájem ze strany středních odborných učilišť a z integrovaných středních škol.

Klíčovým manažerským tématem setkání byla Evaluace v environmentální výchově, pro letošní rok pro oblast managementu. Účastníci setkání získali elektronické materiály s vytipováním vhodných indikátorů k posouzení úrovně řízení EV ve školách. Záměrem organizátorů akce bylo vytvořit materiál, který by byl inspirací pro školy Středočeského kraje a zároveň i celé České republiky.

Tématem roku 2015 vyhlášeným OSN je světlo a světelné technologie. K těmto tématům účastníci získali informace a podněty, které mohou dále v rámci svého působení ve školách rozvíjet.

Dalším výročím, o němž informoval vedoucí tajemník České komise pro UNESCO, je 70 let od vzniku UNESCO.

Ve druhé polovině setkání byly zástupcům škol předány certifikáty Škola udržitelného rozvoje Středočeského kraje.

Do druhého ročníku soutěže se zapojilo celkem 75 škol, z toho 71 škol bylo oceněno. Seznam oceněných škol naleznete ZDE.

Zástupci čtrnácti nejlepších škol převzali z rukou Mgr. Nadi Eretové, šéfredaktorky časopisu Řízení školy, certifikáty na roční předplatné aplikace Magistr a vybrané publikace nakladatelství Wolters Kluwer. Další odměnou vyhodnoceným školám bude série tří exkurzí zaměřených na poznávání přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Předběžný průzkum mezi školami ukázal zájem o exkurze v Černínském paláci a do Českého středohoří. Všechny exkurze jsou finančně podpořeny projektem Středočeského kraje.