Připomínáme žákům a studentům jak být v bezpečí na internetu

Vydáno: 2 minuty čtení

Stejně jako minulý rok jsme únor zasvětili převážně tématu bezpečnosti na internetuPředevším proto, že na 8. února opět připadá Den bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day), během kterého se připomíná důležitost znalosti základních pravidel chování na internetu, které je třeba učit (nejen) děti. 

Ve vysílání školních infocenter se objevuje například videospot s desaterem základních pravidel chováním na internetu. Žáci se tak například dozví, že by neměli nikomu posílat svou adresu nebo fotografie a že ne všechno, co je na internetu, je pravdivé. Tyto znalosti si mohou ověřit v zábavném kvízu. Dlouhou přestávku si také mohou zkrátit chatbotem „Digitální stopa: Příběh Svůďáka“ od organizace EduKids.

Letos jsme si dali záležet na tipy pro učitele k výuce. Učitelé se mohou inspirovat materiály, příručkami a dalšími online nástroji bezmála 12 organizací pohybujícími se na poli kyberbezpečnosti. Výuka bezpečnosti na internetu je jistě výzvou, ale přístup k přehledně a odborně zpracovaným informacím ji dělá o něco jednodušší. Pro ty nejmenší jsou tu například Kyberpohádky a Kyber říkánky od Centra kybernetické bezpečnosti.

V rámci tohoto dne jsme byli pozváni na odbornou konferenci pořádanou Ministerstvem vnitra ČR. Mohli jsme tak prezentovat projekt ÁMOS vision jako součást digitalizace českého školství a médium pro šíření osvěty. Navíc po boku takových organizací jako jsou Policie ČR, CZ.NIC, E-bezpečí, NÚKIB, Jeden svět na školách nebo Kraje pro bezpečný internet.

Zdroj: ÁMOS vision, Praha