Připojte se ke stovkám škol, které budou v listopadu promítat filmy o československých dějinách a besedovat s pamětníky, historiky a filmaři. Už podvanácté se budou žáci na základních a středních školách v celé ČR seznamovat s naší moderní historií. Jako téma letošního ročníku Příběhů bezpráví – Měsíce filmu na školách zvolili organizátoři osudy lidí, kteří v průběhu minulého století z různých důvodů opustili své domovy.
Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách, a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Aby si to uvědomovala i generace mladých lidí, kteří se narodili po pádu komunismu, vytvořil Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, projekt Příběhy bezpráví.
Školám v rámci něj poskytuje dokumentární i hrané filmy a další pomůcky vhodné k výuce dějepisu. V listopadu pak pravidelně na stovkách škol zaštiťuje filmové projekce a besedy s těmi, kteří bezpráví z dob komunismu buď na vlastní kůži zažili, nebo se věnují jeho mapování.
Snímky z letošní nabídky Měsíce filmu na školách se věnují odsunu Němců, likvidaci církevních řádů, budování hranic z ostnatých drátů, provokační akci StB Kameny nebo emigraci po roce 1968.
Přihlášku a podrobné informace najdete na pribehybezpravi.cz.
Jak se do měsíce filmu na školách zapojit?
- Přihlaste svoji školu pomocí přihlašovacího formuláře .
- Vyberte si film z letošní nabídky a uspořádejte školní projekci.
- Pozvěte na projekci filmu pamětníka nebo hosta a uspořádejte s ním besedu.
- Po uzavření všech přihlášek dostanete od organizátora zdarma DVD s filmy a řadu dalších bonusů – plakátovou výstavu, brožuru a metodickou příručku.
- Promítejte a dejte žákům prostor ptát se těch, kteří to zažili.