Přes 56 % absolventů si spolu s vysvědčením odnese i Europass

Vydáno: 2 minuty čtení

Maturantům a vyučeným Europass – dodatek k osvědčení slovně popisuje to, co se ve škole naučili a v jaké profesi se mohou uplatnit. Dokument, který často vyžadují zaměstnavatelé v Německu a Anglii, letos vydalo 613 středních škol.

„Dodatek k osvědčení pomůže absolventům při hledání brigády, stáže i zaměstnání, a to zejména v zahraničí. Využít ho mohou i čeští zaměstnavatelé,“ říká Sylvie Boumová, koordinátorka Národního centra Europass (NCE), které pracuje při Národním ústavu pro vzdělávání.

Dokument je vydáván zdarma v českém a k tomu v anglickém, německém nebo francouzském jazyce. Většina absolventů – 94 % – dává přednost angličtině. „Není problém zažádat si později bezplatně i o jinou jazykovou verzi,“ dodává Sylvie Boumová.

O Europass – dodatek k osvědčení lze zažádat také individuálně prostřednictvím nové databáze, dostupné na edo.europass.cz.  Žadatelé zadají on-line údaje o oboru, škole a datu ukončení studia a NCE jim dokument zdarma vydá v elektronické a tištěné podobě. Vzory dodatků k osvědčení pro jednotlivé obory vzdělání najdete na http://edo.europass.cz/edo/search/. V případě nejasností lze využít klientské centrum NCE (www.europass.cz).

Dodatek k osvědčení je jedním z dokumentů Europassu. Spolu se životopisem může být součástí elektronického osobního portfolia, kterým se uchazeči prezentují na trhu práce nebo v dalším vzdělávání.

Rádi zodpovíme vaše dotazy:

Sylvie Boumová,  sylvie.boumova@nuv.cz , tel.: 601 380 712

Markéta Růžičková, marketa.ruzickova@nuv.cz, tel.: 274 022 134, 777 970 812