Pěšky do školy startuje

Vydáno: 3 minuty čtení

Dnes začíná už třetí ročník akce Pěšky do školy. Organizace Pražské matky, která akci organizuje, vyzývá rodiče, aby i v této době raději nechali auto doma a aby ráno dali zelenou aktivnímu způsobu dopravy. Pro zdraví jejich dětí je to ta nejlepší volba.

Otevřeme společně školní ulice a okolí škol pro lidi – pro školáky a jejich rodiče. Proč? Protože ráno dělá den! Odměnou budou společné chvíle s dětmi, zdraví a také momenty, které doprava autem nikdy neumožní.

Akce Pěšky do školy se poprvé uskutečnila v roce 2017. Od té doby se rodiče a školy z celé České republiky zapojují každoročně. Do 3. ročníku se přihlásilo 40 škol. Rodiče se – nezávisle na školách – mohou přidat v rodičovské výzvě po celou dobu výzvy, tedy od 21. září do 26. října 2020.  

Třetí ročník akce Pěšky do školy má téma zdraví. Patronkami akce jsou PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, a prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., imunoložka a mikrobioložka, místopředsedkyně Učené společnosti ČR. Co o projektu řekly? Vše najdete zde.

Akce Pěšky do školy se koná pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy, deseti krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility. V roce 2019 se do projektu zapojilo 50 škol z 21 obcí a celkem 14.405 dětí. Nejde však o první projekt, který oživuje tuto tradici. Kampaň Walk to school se koná ve Velké Británii, v Holandsku, v Německu, ve Švýcarsku, v USA, v Kanadě, v Austrálii a v dalších zemích. Miloš Vystrčil, předseda Senátu České republiky, podpořil Evropský týden mobility slovy: "Nejvíce preferuji městskou mobilitu, která spoléhá na vlastní nohy. Myslím si, že kam můžeme dojít, tam bychom měli chodit pěšky, a kam můžeme doběhnout, tam bychom měli doběhnout. A teprve potom bychom měli přemýšlet o jiných dopravních prostředcích, s tím, že bychom měli upřednostňovat ty ekologické.“

Cílem akce Pěšky do školy jsou bezpečné ulice pro chodce. Bude-li u škol méně aut, bude tam bezpečněji pro děti, které přijdou pěšky, přijedou na koloběžce nebo na kole.Před školou může být nepřehledné a nebezpečné parkoviště, nebo prostor, kde si budou hrát děti a povídat rodiče. Změna začíná u každého z nás. Pokud děti naučíme chodit, pomůžeme jim pochopit pravidla silničního provozu a díky tomu sami snáz poznáme ten správný čas, kdy už děti mohou vyrazit samotné. 

Chůze je zdraví prospěšná. Spaluje tuky, okysličuje mozek, posiluje imunitu, pomáhá zůstat fit a v dobré náladě. Fakta mluví jasně: znečištěné ovzduší, které je především ve velkých městech způsobeno hlavně automobilovou dopravou, způsobuje v ČR na 10 tisíc předčasných úmrtí ročně.  

Řecký lékař Hippokrates považoval chůzi za nejlepší lék. Je to lék na bolavý svět, znečištěná města, na lidské tělo i duši. Teď je ten správný čas chodit. Města, ve kterých mají prostor chodci, mají čistší vzduch a zdravé obyvatele.

 

Zdroj: Tisková zpráva Pražské matky, z. s.