MŠMT vydalo nová doporučení, jak řešit vandalismus, kyberšikanu a záškoláctví

Vydáno: 2 minuty čtení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo obnovená doporučení k řešení záškoláctví, vandalismu a kyberšikany. V těchto oblastech byly aktualizovány přílohy Metodického doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních.

MŠMT v přílohách sjednotilo terminologii a doplnilo některé chybějící okruhy. „V oblasti záškoláctví a vandalismu jsme po konzultaci s odborníky doplnili například formy prevence, ochranné a rizikové faktory a doporučené odkazy. Oblast kyberšikany jsme kromě toho doplnili ještě o síť spolupráce a možnosti pedagoga v rámci řešení tohoto značně rizikového chování,“ uvedl náměstek pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl. „Kromě toho jsme na základě požadavku veřejné ochránkyně práv doplnili tuto přílohu také o doporučení k řešení kyberšikany vyskytující se mimo dobu vyučování a dále o doporučení pro ředitele škol, jak mají kyberšikanu zohlednit ve svých školních řádech,“ dodal náměstek Pícl.

Kyberšikana se stala s rozvojem moderní elektroniky a internetu mimořádně nebezpečnou formou agrese, která ohrožuje vzdělávání a bezpečí ve škole. Základním pravidlem pro předcházení kyberšikany je zanést do školního řádu pravidla používání ICT, internetu a mobilních telefonů (během vyučování, o přestávkách, v areálu školy).

Aktualizované přílohy jsou zveřejněny zde: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/metodicke-dokumenty-doporuceni-a-pokyny

Ministerstvo školství kromě aktualizace metodických materiálů také každoročně vyhlašuje dotační program na rozvoj primární prevence rizikového chování. Pro rok 2018 je tak opět vyhlášen program ve výši dvaceti milionů korun. Více informací o programu zde: http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/vyhlaseni-dotacniho-programu-na-realizaci-aktivit-v-oblasti

Zdroj