K výchově dítěte je třeba celé vesnice

Vydáno: 4 minuty čtení

„K výchově dítěte je třeba celé vesnice“, praví africké přísloví. Vychází z faktu, že pro zdařilou výchovu je zapotřebí spolupráce rodiny, školy, spolků, obcí, firem, odborných pracovišť…zkrátka celé „vesnice“.

Dovolujeme si Vás pozvat na 2. den mezinárodní konference pro veřejnost Patříme k sobě? Region jako “education village”.

Aby se každý z aktérů mohl stát více sám sebou, všechny navzájem lépe propojily a z jejich spojení mohly vznikat nové, inovativní platformy, potřebujeme něco jako zlepšení “oběhu krve mezi orgány” v daném území. Z těžkopádných, mnohdy do sebe zahleděných institucí, se tak mohou stát spojenci v jedné velké „education village“, o níž hovoří nedávná iniciativa Global Compact on Education. Odlišnost je přínosem a obohacením pro ostatní, každý má šanci si uvědomit svou jinakost, unikátnost vlastní role i závislost na druhých. Při snaze předat to nejlepší ze sebe druhým může celá komunita rozlišovat, co má smysl a podle toho rozhodovat o prioritách svého dalšího rozvoje. Budoucnost si zaslouží investici toho nejlepšího, co máme v současnosti k dispozici. Školy se v této vizi přirozeně stávají otevřeným, tepajícím ohniskem komunitního života, ne sterilně separovanými objekty.

Program konference, kterým účastníky provede Martina Viktorie Kopecká a David Macek, zahájíme pozornou reflexí okolností, jimiž nás realita provokuje. To nám pomůže čelit základním otázkám: “kdo jsem?”, “na koho navazuji?”, “kam směřuji?”. Při řešení velkých problémů se totiž vyplácí začít otázkou, kým je a má být ten, kdo problémům čelí (Giussani). Ve druhém bloku nabídneme inspiraci od těch, kdo ztělesňují dobrou praxi. Jen to nejlepší na světě je totiž pro nás dost dobré, říkával Tomáš Baťa. Pak teprve přijde čas prozkoumat a snad i zahlédnout nové možnosti spolupráce.

Program:
09:00 Prezence účastníků

10:00 Zahájení
Ivo Jupa, ředitel NPI ČR
Jiří Nantl, náměstek hejtmana JMK

10:30 Smysl a rizika výchovy v čase války, pandemie a křehkosti
Ondřej Macek, evangelický farář
„Starý dobrý Komenský: Hledání smyslu a pokoje v čase války"
Hans van Mourik Broekman, ředitel Liverpool College
„Tell me something...Are you happy...? Jak (se) učit v čase pandemie a proč reformovat nejlepší školu v zemi.“
Alessandro Mele, generální ředitel Associazione Cometa
"Křehký, ale jedinečný. Z uprchlické bárky k hollywoodským hvězdám."

12:00 Networking při poledním rautu

13:00 Impulsy a inspirace pro „regionální vzdělávací pakt“
Studenti Gymnázia Matyáše Lercha a Pavel Ampapa, Brno
Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti
„Jiní jsou cool. Význam partnerství škol v kontextu mezinárodních vztahů. Case study Gymnázium Matyáše Lercha – Gymnasium Vaduz"
Tomáš Mejzlík, FabLab, Jihomoravské inovační centrum
Petr Hlaďo, výzkumná skupina SYRI Vzdělávání
Vítězslav Dohnal, ředitel Scio školy Brno
„Síla spojení. Příklady úspěšného partnerství institucí”
José Tolentino de Mendonça, prefekt Dikasteria pro kulturu a výchovu
„K výchově dítěte je třeba celého regionu. Regionální spolupráce v kontextu Global Compact on Education“

14:30 Přestávka, hudební vystoupení studentů Gymnázia Matyáše Lercha

15:00 Patříme k sobě?
Martina Viktorie Kopecká, prezidentka festivalu Meeting Brno, ambasadorka Dobré vůle MZV ČR a projektu Komenský 2020
„Meeting Brno 2023. Patříme k sobě?". Dialog se zřizovateli a dalšími autoritami o nových možnostech vzájemné spolupráce.

16:0 Závěr

Změna programu vyhrazena.
Programem vás budou provázet Martina Viktorie Kopecká a David Macek.
Tlumočení: angličtina, italština, čeština.

Pořadatelé:
NPI ČR, MŠMT, VIM, JMK, Meeting Brno, Associazione Cometa, UNESCO-UNEVOC, European Year of Skills 2023

Partneři:
MUNI, Global Compact on Education, ČŠI, SŠ Charbulova