Jak věda pomáhá řešit stárnutí populace

Vydáno: 4 minuty čtení

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vypracovalo přehled o tom, jak věda napomáhá řešit výzvy související se stárnutím populace. „ Zpráva o vyhodnocení potenciálních možností účasti ČR v projektech mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji v kontextu stárnutí populace “ mapuje možnosti zapojení a finanční podpory mezinárodní spolupráce České republiky ve výzkumu a vývoji v oblastech zaměřených na zlepšení zdraví a životních podmínek pro seniory.

Podpora zdravého a aktivního stárnutí evropské populace se stále intenzivněji dostává do popředí zájmu na národní i na mezinárodní úrovni. Výzkum a vývoj představují nedílnou součást řešení této společenské výzvy, protože využití nových poznatků v oblastech zdravotnictví, informačních a komunikačních technologií a ve společenských a humanitních vědách může výrazným způsobem přispět k řešení demografických změn ve společnosti, mezi které stárnutí populace patří.

Příkladem mezinárodní spolupráce ČR ve výzkumu a vývoji je v programu COST CZ v letech 2015-2017 projekt Mendelovy univerzity v Brně „Gender dimenze implementace aktivního stárnutí v českém soukromém a veřejném sektoru ve srovnání se západními zeměmi“ nebo v programu INGO II je v letech 2016-2017 finančně podporován projekt s názvem „Podpora účasti psychologů České republiky v řídících orgánech mezinárodních společností oboru psychologie“, který spočívá v podpoře české účasti v Evropské federaci psychologických asociací, v rámci níž je ustanovena také Stálá komise pro psychologii stáří a stárnutí.

Z projektů financovaných ministerstvem školství je významná zejména velká výzkumná infrastruktura SHARE-CZ, která je českým národním uzlem panevropské výzkumné infrastruktury SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe). Tato infrastruktura představuje databázi mikrodat o zdraví, socioekonomickém postavení, sociálních a rodinných vazbách a dalších tématech více než 85 000 osob z celkem 20 evropských zemí ve věku 50+ let a jejich partnerů.

 Všechny vysoké školy v České republice, výzkumná pracoviště Akademie věd ČR a jiná specializovaná pracoviště aktivní ve výzkumu a vývoji v oborech, které souvisejí se stárnutím populace, mají možnost zapojit se do projektů Horizontu 2020. Z jeho prostředků jsou pak takové projekty mezinárodní spolupráce realizovány, a to včetně prevence a léčby nebo využití informačních a komunikačních technologií pro seniory. Ve výzvách prvních tří implementačních let Horizontu 2020 (2014-2016) se oblastí podpory aktivního a zdravého stárnutí a integrované péče bezprostředně zabývalo 25 témat a dosud tak bylo finančně podpořeno 114 projektů představujících celkovou investici ve výši 625 mil. EUR s podporou ze strany Evropské komise ve výši 562 mil. EUR.

Jedním z mnoha příkladů je zapojení MŠMT do společné technologické iniciativy ECSEL (Electronic Components and Systems for European Leadership), která se ve své činnosti zaměřuje i na výzkum a vývoj v oblasti zdraví a stárnoucí populace. Mezi takto podporované projekty ECSEL náleží projekt ASTONISH s názem „Advancing Smart Optical Imaging and Sensing for Health“, jehož se z ČR účastní Vysoké učení technické v Brně společně s Institutem mikroelektronických aplikací s.r.o. Cílem projektu ASTONISH je nabídnout řešení důležitých faktorů v péči o zdraví, kterými jsou lepší a rychlejší diagnostika, screeningové kampaně, neinvazivní účinná léčba, zkrácení doby hospitalizace apod.

Problematice stárnutí populace je na evropské úrovni věnována značná pozornost, proto bude MŠMT dále pokračovat ve spolupráci s ostatními relevantními aktéry na zapojování výzkumných organizací a podniků ČR do mezinárodních aktivit výzkumu a vývoje zaměřených na problematiku stárnutí populace a rozvoje technologií a služeb asistovaného života pro seniory.

Zpráva o vyhodnocení potenciálních možností účasti ČR v projektech mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji v kontextu stárnutí populace“ ke stažení zde:Zprava-starnuti-populace.pdf

Zdroj