Člověk v tísni startuje Týdny mediálního vzdělávání.

Vydáno: 4 minuty čtení

Projekce dokumentárních filmů, diskuze s novináři z nezávislých médií i mediálními odborníky nebo semináře pod vedením spolupracujících organizací, to vše nabídnou Týdny mediálního vzdělávání, které od 22. května do 30. června pořádá pro střední a základní školy Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni. Motto je prosté – Na pravdě záleží.

Řízení školy onlineNa potřebě zvyšování mediální gramotnosti, kritické práce se zdroji i efektivní obraně proti hoaxům se shodují mediální odborníci, novináři i vzdělavatelé dlouhodobě. Člověk v tísni proto ve spolupráci s dalšími partnery spouští na konci školního roku Týdny mediálního vzdělávání. Mají pomoci posílit mediální gramotnost mladých lidí prostřednictvím dokumentárních filmů, besed s novináři a seminářů připravených spolupracujícími organizacemi.

Partnery projektu se stalo několik nezávislých redakcí jako Aktuálně.cz, Česká televize, ČTK, Hlídací pes, Hospodářské noviny, Rádio Svobodná Evropa, Reportér, Respekt nebo Seznam Zprávy. Z nich přislíbilo účast na 40 novinářů, kteří vyjedou po celé republice diskutovat s žáky a studenty základních a středních škol, mezi nimi např. Jindřich Šídlo, Sabina Slonková či Erik Tabery. Své odborníky na diskuze a semináře nabídne i 11 spolupracujících organizací, které se dlouhodobě zabývají mediální osvětou či rozvojem občanské společnosti. Patří mezi ně Asociace pro mezinárodní otázky, Demagog.cz, EDUin, Evropské hodnoty z. s., HOAX.cz, Manipulátoři.cz, Nadace Open Society Fund Praha, Prague Security Studies Institute, Středisko mediální výchovy Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Vyšší odborná škola Jana Ámose Komenského a Vyšší odborná škola publicistiky.

Od spuštění přihlášek 11. května do dnešního dne o projekt projevilo zájem na 91 škol a čtvrtina novinářů má již obsazené všechny své termíny.

„Školám nabídneme kromě dokumentárního filmu Nic než lži a možnosti pozvat si do školy novináře i řadu studijních materiálů. Např. publikaci Analýzy mediálních sdělení, speciál týdeníku Respekt Dezinformace, sadu článků k mediálním tématům nebo plakáty s metodikou mediálního vzdělávání podle metodické koncepce 5 klíčových otázek. To vše je pro školy bezplatné. Stačí, když se přihlásí přes náš formulář na www.jsns.cz,“ přibližuje ředitel programu Jeden svět na školách Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni.

Školy ale nemusejí vybírat pouze z výše zmíněných jmen a institucí. „Školám nabízíme seznam již potvrzených novinářů a mediálních odborníků, kteří se chtějí do naší aktivity zapojit. Je ale na nich, zda ho využijí. Mohou si pozvat například novináře ze svého města. Stejně tak si mohou vybrat i projekci jiného filmu z některé z 23 audiovizuálních lekcí na portálu www.jsns.cz/lekce,“ upřesňuje Strachota.

Nedávný výzkum realizovaný Člověkem v tísni ve spolupráci s agenturou Median potvrdil, že mediální výchově je na většině škol věnována jen minimální pozornost, přestože rozvíjí jednu z v dnešní době klíčových gramotností. „V situaci, kdy tradiční masová média ztrácejí váhu, po internetu kolují statisíce „hoaxů“ a „fake news“ a kdy probíhá každodenní zápas mezi pravdou a lží, je skutečně těžké rozlišovat mezi fakty a dezinformacemi. Přesto nesmíme na hledání pravdy rezignovat.Na pravdě záleží,“ uzavírá Karel Strachota.

Týdny mediálního vzdělávání se uskuteční od 22. května do 30. června po celé České republice. Zapojit se mohou všechny střední školy a druhé stupně základních škol. Všechny informace jsou k dispozici na www.jsns.cz.

Projekt odstartuje v pondělí 22. května od 10 hodin v Knihovně Václava Havla diskuzí Sabiny Slonkové, Marka Wollnera, Veroniky Sedláčkové, Roberta Břešťana a Erika Taberyho se studenty pražských gymnázií. Moderovat ji bude Jindřich Šídlo. Živě bude streamována na portál Seznam Zprávy.

Organizátorem je Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, který dlouhodobě pracuje s mladými lidmi i učiteli. Je provozovatelem audiovizuálního portálu JSNS.CZ, vzdělávací platformy pro pedagogy, která jim zdarma nabízí více než 220 – převážně dokumentárních – filmů a metodiku jejich využití ve výuce. Mezi jeho další projekty patří například Studentské volby, Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách nebo kampaň Proti ztrátě paměti. Na jaře odstartoval druhý ročník soutěže Hledá se LEADr. a 30. května již počtvrté udělí Cenu Gratias Tibi pro aktivní mladé lidi.

Kontakty

  • Hana Mašková
    • mediální koordinátorka projektu Týdny mediálního vzdělávání
    • hana.maskova@jsns.cz
    • 724 581 085
  • Karel Strachota