Člověk v tísni předá Ceny Gratias Tibi mladým lidem, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu

Vydáno: 5 minut čtení

Ocenění pro aktivní mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí, předají významné osobnosti v úterý 30. května v pražském kině Lucerna. Ze 117 nominovaných projektů vybrala porota tři laureáty. Je mezi nimi například kampaň České středoškolské unie, která se snaží zlepšit české školství.  Letos poprvé jsou udělovány i ceny, o kterých rozhodla veřejnost – Cena České televize a Cena O2 za vstřícnou a bezpečnou komunitu.

„Stejně jako v předešlých třech ročnících se i letos potvrdilo, že mladá generace se zajímá o svět kolem sebe a přijímá za něj spoluzodpovědnost. Byly nominovány různorodé projekty, pozorujeme ale nárůst těch, kteří se snaží zvýšit kvalitu vzdělávání,“ říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách ze společnosti Člověk v tísni, který cenu uděluje.

Ceny laureátům předají významné osobnosti kulturního a společenského života – režisér Jan Hřebejk, atletka Zuzana Hejnová, herečka Jitka Schneiderová, bývala předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová a političtí vězni komunistického režimu Hana Truncová, František Teplý a Jiří Světlík. Ceremoniálem bude provázet moderátorka Ester Janečková.

Letos poprvé mohla o svých favoritech rozhodovat i veřejnost. Diváci České televize vybírali laureáta Ceny České televize z devíti finalistů, hlasovali na webu ČT. Odborná porotavybrala do finále pět projektů Ceny O2, které přispívají k bezpečnosti ve veřejném prostoru nebo ve virtuálním světě. O laureátovi Ceny O2 za vstřícnou a bezpečnou komunitu hlasovala veřejnost na webu O2.

„Naše partnerství Cen Gratias Tibi odráží dlouhodobou práci O2 v oblasti podpory aktivních mladých lidí. Mladí dnes mají často mezi komunitou a internetem téměř rovnítko. Nezapomínají ale ani na jeho stinné stránky a snaží se přinášet kreativní řešení problémů jako rostoucí mezigenerační technologická propast, kyberšikana nebo šíření propagandy a nepravdivých zpráv,“ říká Marie Mališková, CSR manažerka společnosti O2.

Letošními laureáty jsou:

Kategorie Základní školy

Chlapci z Těrlicka pomáhají dětem a dospívajícím s autismem

Chlapci z dětského domova v Těrlicku pravidelně navštěvují spolek ADAM. Pomáhají tak dětem s autismem a zároveň při nejrůznějších volnočasových aktivitách rozvíjejí vlastní sociální komunikaci a empatii vůči handicapovaným vrstevníkům. Jsou zde smazány hranice, kdo pomoc dává a kdo ji přijímá. Obě strany totiž vycházejí ze znevýhodněných pozic. Chlapci z DDŠ Těrlicko, kterým je často ústavní péče nařízena, získávají pocit důležitosti, vidí, že jsou pro někoho potřební, a i oni sami mohou pomoci ostatním.

Kategorie Střední školy

Revoluce na střední

Revoluce na střední je kampaň, za kterou stojí Česká středoškolská unie. Středoškoláci se snaží prosadit své požadavky, které by zvýšily kvalitu českého školství. O jejich realizaci jednají i s institucemi, jako je Ministerstvo školství nebo Česká školní inspekce. Snaží se například o posílení žákovských samospráv nebo o větší metodickou pestrost ve výuce.

Kategorie do 30 let

Zvol si info

Studenti Masarykovy univerzity se rozhodli ukázat, jak lze pracovat s informacemi, které jsou nám „nabízeny“ na internetu. Nechtějí nikomu říkat, co si myslet, ale chtějí upozornit na množství nesmyslů, které se na internetu objevuje. Vytvořili proto příručku „Surfařův průvodce po internetu“, která pomáhá rozpoznat dezinformace. Navštěvují také střední školy, kde pro studenty na toto téma pořádají semináře.

Cena diváků České televize

Babičkové

Studenti Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci už dva roky pravidelně navštěvují obyvatele domova pro seniory Pohoda ve Chvalkovicích. Nápad, aby si každý „adoptoval svou vlastní“ babičku nebo dědečka bylinspirován charitativním Dnem dobré vůle, jež škola každoročně pořádá.Studenti, kteří se do projektu zapojili, z vlastní vůle vyrážejí jednou nebo dvakrát týdně za konkrétním člověkem, s nímž si povídají, hrají hry, předčítají mu nebo „jen“ naslouchají a sdílejí své zážitky.

Cena O2 – vstřícná a bezpečná komunita

Nenech to být

Studenti z Brna za podpory Ministerstva školství a ve spolupráci s Linkou bezpečí, Pedagogicko-psychologickou poradnou Brno a YouTuberem Nejfakem vytvořili a provozují internetový systém a mobilní aplikaci sloužící k boji proti šikaně. Za jediný měsíc fungování se do projektu zaregistrovalo téměř 500 škol z celé ČR a díky Nenech to být bylo nahlášeno 100 případů šikany či jiných problémů v kolektivu. Každý případ putuje k vybrané osobě na dané škole spolu s profesionálně vypracovanou metodikou řešení.

Cenu Gratias Tibi (= Děkuji Tobě)vyhlašuje od roku 2014 společnost Člověk v tísni prostřednictvím vzdělávacího programu Jeden svět na školách. V porotě zasedli zástupci partnerů – České televize, Nadace 02, Aktuálně.cz, Knihovny Václava Havla, Fondu Otakara Motejla, EDUinu, České rady dětí a mládeže, Nadace Via a Skautského institutu – a partnerů, kteří laureátům věnují zahraniční studijní cesty –  Poslaneckého klubu ELS v Evropském parlamentu, Českých center a Velvyslanectví Norského království.