Společnost Člověk v tísni rozšiřuje svůj bezplatný online kurz, který má ukrajinským asistentům a asistentkám pedagoga přiblížit základní české výrazy i reálie a situace v české škole, o šest nových oblastí. Do kurzu se přihlásilo již více než 900 zájemců a zájemkyň.
Online kurz pro asistenty a asistentky pedagoga se setkal s opravdu velkým zájmem. Za tři týdny jeho provozu se do něj přihlásilo přes 900 účastníků. „Máme z toho velkou radost, bylo pro nás důležité, aby kurz byl k dispozici již před začátkem školního roku. Nyní jsme v kontaktu s těmi, kdo již celý kurz absolvovali a sbíráme od nich jejich reflexe a zkušenosti,“ vysvětluje vedoucí vzdělávacího programu Varianty Člověka v tísni Tomáš Habart. Doplňuje, že většina ohlasů je zatím pozitivních – absolventi kurzu oceňují, že je kurz interaktivní a mohou tak při úkolech vybírat z více možností, zároveň i to, že je staví před konkrétní situace, které si mohou vyzkoušet nejprve nanečisto.
„Online kurz je velmi dobře promyšlený a jednotlivé části na sebe velmi dobře navazují. Připadala jsem si v něm trochu, jako když se prvňák učí číst a z písmen skládá slova, ze slov věty a z vět celý text. Každá část kurzu tak pro mě byla jako odrazový můstek k něčemu novému a zajímavému,“ hodnotí online kurz jedna z jeho absolventek Diana Tatarčuková, která působí jako asistentka pedagoga v pražské Základní škole Eden. Do této školy dochází od září více než padesát ukrajinských dětí. „Slova a fráze, které jsem se naučila v kurzu, tak opakovaně používám opravdu každý den. Mám velkou radost, když můžu sledovat, jak k sobě české a ukrajinské děti dělají první krůčky. Ty české se učí ukrajinsky zdravit, loučit nebo pojmenovávat školní potřeby, vysvětlují spolužákům, když něčemu neporozumí. Stejně tak se ukrajinská slova učí i učitelé. Ukrajinští žáci se zase mohou čtyři hodiny týdně učit češtinu s rodilými mluvčími,“ doplňuje Diana Tatarčuk.
Nové kapitoly kurzu dostupného na webové stránce kurz-cestiny.clovekvtisni.cz se zaměří například na komunikaci s rodiči i ostatními členy učitelského sboru, oblast zranění a nemocí, školní jídelnu nebo školní výlety.
„S absolventy i absolventkami našeho kurzu chceme být v kontaktu i poté, kdy kurz dokončí. Některé z nich přizveme do našich pracovních skupin, ve kterých chceme zjišťovat a zaznamenávat zkušenosti ukrajinských asistentů a asistentek pedagoga, kteří působí v českých školách. Tyto informace zohledníme jak při přípravě našich dalších podpůrných nástrojů, tak je předáme na platformách, kterých se účastníme,“ dodává Tomáš Habart. Člověk v tísni považuje tuto novou pozici za důležitou pro úspěšnou integraci ukrajinských žáků do škol a vítá, že ministerstvo školství umožnilo školám jednoduše žádat o finance na působení ukrajinských asistentů a asistentek pedagoga ve třídách.
Absolventi online kurzu se po jeho dostudování mohou zapojit do konverzačních skupin, které pro ukrajinské pedagogy i asistenty pedagoga organizuje iniciativa Začni učit! Její stránka www.zacniucitvcesku.cz mimo jiné odkazuje i na to, jak si mohou ukrajinští pedagogové v Česku nechat uznat dosažené vzdělání, na volná pracovní místa v českých školách i na dostupné kurzy českého jazyka. Iniciativa Začni učit! zároveň v současnosti hledá dobrovolníky pro vedení dalších konverzačních skupin.
Kurz vytvořila společnost Člověk v tísni ve spolupráci s lektorkami Českého centra Kyjev a se společností EducaSoft, která se podílela na koncepci kurzu a vývoji portálu kurzu. Vznik kurzu byl podpořen ze sbírky SOS Ukrajina.
Informační spot ke kurzu: Nauč mě to - bezplatný online kurz češtiny / Навчи мене - безкоштовний онлайнкурс чеської мови
Zdroj: Člověk v tísni