Poradna - strana 78

Měla bych jeden dotaz k ubytování žáků na internátech, např. letos v září vyšel státní svátek na středu, žáci museli opustit domov mládeže nejpozději v úterý odpoledne (ve středu v době státního svátku není v provozu školní jídelna) a žáci se opět vraceli na domov mládeže ve středu večer (zajištěná školní strava zase od čtvrtku). Je možné v takových případech ponechat žáky ubytované na domově mládeže i během tohoto dne, kdy není zajištěná strava? Někteří žáci (převážně jde o žáky s delší dojezdovou vzdáleností a časovou náročností), kterým se kvůli jednoho dne nevyplatí vracet do svého místa bydliště a raději by setrvali na domově mládeže. Stravu si zajistí individuálně.
Vydáno: 17. 10. 2022
Dotazy týkající se změny odpočtu vyuč. hodin zástupcům ředitele školy od 01.09.2022: Dosud byly tyto tři pracovnice zařazeny jako učitelky, jedna s příplatkem za vedení bez snížení vyučovacího úvazku s nultým stupněm řízení na odloučeném pracovišti (není vedoucí, ale organizuje, řídí a kontroluje práci jiných zaměstnanců). Je nutné tuto změnu provést ZMĚNOU PRACOVNÍ SMLOUVY s novým druhem vykonávané práce – zástupkyně ředitele školy nebo stačí upravit náplň práce a vnitřní předpisy školy? Lze tyto pracovnice zařadit od nultého stupně řízení (zástupkyně pro II. stupeň ZŠ, zástupkyně pro odloučené pracoviště, zástupkyně pro třídy MONTESSORI), stanovit v souladu s § 124 odst. 4 zákoníku práce příplatek za vedení (5–15 % platového tarifu nejvyššího platového stupně), upravit pracovní náplň a z jejich týdenního vyučovacího úvazku 22 h (40,00 hod., 1,00) provést odpočet podle PŘÍLOHY Č. 2 K NAŘÍZENÍ VLÁDY Č. 75/2005 Sb.?
Vydáno: 10. 10. 2022
Měla bych další dotaz na správný postup škol (MŠ, ZŠ – zřizovatelem je obec) při zajišťování různých kurzů (plavání, lyžování, školy v přírodě apod.), kdy školy (v pozici objednatele) uzavírají smlouvy s poskytovateli ubytování (v některých případech včetně stravování) ve smlouvě si dále ujednají, že zákonní zástupci provedou platbu přímo poskytovateli služeb, a tudíž také přebírají na sebe odpovědnost v případě odhlášení dítěte z kurzu, pobytu (storno poplatky). Je tento postup v pořádku? Neměla by škola finanční prostředky vybrat za zákonné zástupce a následně předat poskytovateli a převzít odpovědnost také?
Vydáno: 07. 10. 2022