PhDr. Kamila Balharová - strana 2

  • Článek
Na jednom setkání s prof. Matějčkem mě zaujalo, když říkal, že český učitel je nesmírně vynalézavý, tvořivý, dokáže si poradit téměř v každé situaci, ale jednu chybu má, nepíše kazuistiky, nepublikuje. Proto mnoho vynikajících pomůcek a postupů mnohdy nespatří světlo světa a následovníci musejí objevovat již jednou objevené.
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
Pracovní sešit „Fíovo čtení“ vznikl pro děti, jimž se nedaří čtení genetickou metodou, kterou se učily ve škole. Při genetické metodě se učí číst po jednotlivých písmenech, která se rovnou spojují ve slova. Často se jedná o děti s problémy s rozvojem sluchového vnímání, kterým nejde složit slovo z jednotlivých písmen. Tyto děti sice znají všechna písmena, ale na složení delšího slova jim nestačí sluchová paměť.
Vydáno: 15. 03. 2015
  • Článek
Legislativa České republiky prostřednictvím školského zákona č. 561/2004 Sb. zaručuje v § 2 rovný přístup ke vzdělání všem občanům České republiky nebo jiného členského státu EU bez rozdílu rasy, barvy pleti, pohlaví, jazyka, víry a náboženství, národnosti, etnického nebo sociálního původu, majetku, rodu a zdravotního stavu nebo jiného postavení občana a se zohledněním vzdělávacích potřeb každého jednotlivce.
Vydáno: 27. 01. 2015
  • Článek
Poruchy učení tvoří skupinu různých dysfunkcí, které mají různorodé projevy. Dyslexie je známá jako porucha čtení, dysgrafie jako porucha procesu psaní, dysortografie jako porucha pravopisu, dyskalkulie jako porucha matematických schopností. Projevy se však netýkají pouze čtení, psaní, počítání či gramatických pravidel, ale mají také vliv na paměť, pravolevou a prostorovou orientaci, sluchové a zrakové vnímání či na zpracování informací. Problémy v jakékoli oblasti nekončí s tím, že dítě absolvuje základní školu, ale přetrvávají v různých projevech a formách až do dospělosti.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Jednou z cest, jak zpřístupnit jedincům s dyslexií text, je najít a používat typografii, která jim vyhovuje. Představujeme knihu „Astronomie bez dalekohledu“, která je přizpůsobena jedincům s dyslexií po stránce typografické i grafického členění textu a úkoly v ní obsažené procvičují kognitivní dovednosti.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
Dyslexie není problém jen žáků na 1. stupni, ale jedná se o celoživotní handicap. Pokud chtějí tito žáci po přechodu na 2. stupeň ZŠ nebo na střední školy nadále zlepšovat své čtenářské dovednosti, mohou kromě čtení procvičovat své percepční schopnosti a odstraňovat jejich deficit na www.dys2.org.
Vydáno: 02. 01. 2013
  • Článek
Vymezit pojem čtenářské gramotnosti lze různě. Definice, které jsou uváděny ve výzkumech PISA a PIRLS, zohledňují hlavně ty složky čtenářství, jež lze testovat.
Vydáno: 21. 05. 2012
  • Článek
V současné době pokračuje trend integrovat žáky se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných tříd a věnovat jim individuální péči. Podle statistické ročenky z roku 2009/10 bylo na našich základních školách 32 713 žáků se specifickými poruchami učení, což jsou 4 % všech žáků základních škol.
Vydáno: 02. 08. 2011