PhDr. Jitka Kendíková

  • Článek
Název knihy autorek Ireny Trojanové a Zuzany Svobodové Krize jako příležitost působí na většinu čtenářů na první pohled zřejmě jako oxymorón. Slova krize a příležitost, která v něm hrají hlavní roli, se jeví spíše jako protiklady či protimluvy. Zároveň však titul probouzí čtenářovy mozkové buňky a nutí jej k zamyšlení, jestli na tomto tvrzení nakonec něco nebude. Při čtení textu je pak tato hypotéza rychle potvrzena a navíc podložena četnými pádnými argumenty.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Mobily hýbou školou, dá se říci. Téma zákazu mobilních telefonů ve škole je tedy velmi aktuální. Podobné opatření se zdá být poněkud krajní a nepochybně má své zastánce i odpůrce. Autorka textu by se ráda podělila o své poměrně čerstvé zkušenosti ze školní praxe.  
Vydáno: 23. 10. 2018
  • Článek
Kniha ROK I. s podtitulem Změny v legislativě na příkladech ze školní praxe je nová publikace nakladatelství Pasparta, která se věnuje především implementaci legislativních změn v souvislosti s novelizací § 16 školského zákona do praxe. Autorka Jitka Kendíková se však nezaměřila jen na novinky v uvedeném paragrafu, ale zabývá se i dalšími změnami ve školském zákoně a jeho prováděcích předpisech, které se nedočkaly tak bouřlivé odborné ani laické debaty.
Vydáno: 17. 08. 2018
  • Článek
V prvním z textů o asistentech pedagoga se zaměřím na některé klíčové momenty, kterým je potřeba věnovat pozornost při hledání a zaměstnávání asistentů pedagoga. V první řadě se budu věnovat kvalifikačním a osobnostním předpokladům, které musejí tito pracovníci splňovat. Nezapomenu však ani na několik rad, jak takové pracovníky najít.
Vydáno: 20. 10. 2017
  • Článek
Ředitelé středních škol řeší ve své praxi nejrůznější záležitosti a obtíže. V návalu každodenních starostí někdy bohužel zapomínají na péči o své učitele i další zaměstnance. Často stačí jen málo a z takového opomíjení se může stát problém. V textu se tedy zaměříme na to, jak je možné o pracovníky ve školách pečovat a na jaké konkrétní věci se přitom soustředit.
Vydáno: 17. 10. 2017
  • Článek
Mohlo by se zdát, že z některých hledisek je zaměstnávání osob na pozici asistenta pedagoga bezproblémové, a není tedy potřeba se jím podrobně zabývat. Do této oblasti patří i tematika formálních náležitostí spojených s pozicí asistenta ve škole a některé momenty v oblasti pracovněprávní. Bohužel se však v praxi stále častěji setkávám s různými problémy, které na školách mají. Často odpovídám i na nejrůznější dotazy, které právě do této problematiky patří. Proto bude druhý z řady textů o asistentech pedagoga některým takovým momentům věnován.
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
Základem práce ředitele školy je především kvalitní komunikace s různými aktéry vzdělávacího procesu. Nesporně mezi ně patří především učitelé, rodiče a žáci. Text přináš í náměty, jakým způsobem může vedení školy spolupracovat se žákovskou samosprávou a ve kterých oblastech mohou členové studentského parlamentu obohacovat běžný život školy.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
V prvním z textů o asistentech pedagoga se zaměřím na některé klíčové momenty, kter ým musí ředitelé škol věnovat pozornost při hledání a zaměstnávání asistentů pedagoga. Nejprve se budu zabývat kvalifikačními a osobnostními předpoklady, které musejí tito pracovníci splňovat. Nezapomenu však ani na několik rad, jak je najít.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Asistenti pedagoga se ve školách objevují stále častěji. S jejich zaměstnáváním jsou spojeny některé problematické momenty. Často se hovoří o náplni jejich práce a jejich kvalifikačních předpokladech. Tato témata však často zastiňují problémy ekonomického charakteru. Na základní otázky spojené se zaměstnáváním asistentů pedagoga odpovídá PhDr. Jitka Kendíková, ředitelka jedné pražské základní školy a gymnázia, kde na uvedené pozici zaměstnanci pracují již více než 15 let.
Vydáno: 18. 08. 2016