Ing. Milan Hausner - strana 2

  • Článek
V červnu se opět rozhořela debata o vhodnosti zákazu mobilů ve školní výuce. MŠMT dostalo dopis, který se týkal toho, proč ve škole nelze využít ve výuce kalkulačku v mobilním telefonu. Vybraná média se hned tohoto věru zajímavého a neotřelého tématu ihned „chytla“.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
  Jak neskočit na „udičku“ Je spear phishing reálné ohrožení i školních sítí? Ing. Milan Hausner bývalý ředitel ZŠ Lupáčova, ambasador projektu eSafetyLabel v České republice, působil i jako pověřenec...
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
Využívání online aplikací v současné době přináší bohužel také zvýšené riziko nežádoucích útoků, které však už nemají povahu jen hromadného rozesílání (rozhození) rybářských sítí, ve kterých uvízne jen nepozorná rybička. Návnady, které jsou namířeny cíleně na uživatele i školních informačních systémů, dostávají už osobní charakter. Uvedený fenomén se tak stává jednou z hrozeb, se kterou musí vedení škol počítat. V posledním roce došlo u několika škol k úplnému zašifrování školních informačních systémů. Škodlivý malware se nejspíše do školní sítě dostal prostřednictvím elektronické komunikace. V době otevřených komunikačních kanálů jsou „spear phishing“ a „rhybaření“ opravdovou hrozbou.
Vydáno: 23. 04. 2021
  • Článek
Není dne, abychom si nepřečetli v médiích o hackerských útocích na nás, běžné uživatele. Představa hackera s maskou na obličeji je nepochybně čas od času součástí myšlenek všech, kteří elektronické služby využívají. Jenže… Reálné nebezpečí spočívá daleko více v naší mysli, důvěřivosti a svým způsobem i na našem lajdáctví. Mezi cca 50 % účtů, u kterých lze najít prolomené heslo, se může řadit i ten váš.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Online vzdělávání se dnes již stalo nedílnou součástí školní praxe, a to v jakékoli formě. Mnozí kantoři už dnes běžně „vysílají“ své hodiny do online světa. Tato okolnost je sama o sobě digitálním skokem, který si zaslouží obrovské poděkování. Během jednoho roku se školství proměnilo více než za posledních dvacet let.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
Každý z nás si už určitě přečetl nejeden článek o způsobu, jak nastavit hesla ke svým účtům, mailům či aplikacím. Určitě jste již vše podstatné slyšeli opakovaně. Když se však na tuto oblast u učitelů podíváme trochu (jen trošku) podrobněji, zjistíme, že až 60 % aktivních e-mailů může mít prolomená hesla.
Vydáno: 23. 02. 2021
Online vzdělávání se dnes již stalo nedílnou součástí školní praxe, ať už v jakékoli formě. Většina škola začala obratem řešit technologické předpoklady, organizační řešení a opravdu jen v několika málo případech zbylo trochu času na správné nastavení všech služeb v závislosti na platné legislativě. Podívejme se na některé z nich trochu blíže. MŠMT zveřejnilo manuál k online vzdělávání (https://www.msmt.cz/file/53583_1_1/), ale ani v tomto materiálu nejsou vydefinovány podmínky, které by měly být definovány ve vazbě na nařízení GDPR a zákon č. 110/2019 Sb.
Vydáno: 14. 02. 2021
Mnozí učitelé již dnes zcela běžně využívají služební mail jako jednu z efektivních cest komunikace se zákonnými zástupci. Pro mnohé z nich se však společným využíváním takový e-mail stává „napůl“ soukromým, zvláště pokud mají nastaven i jeho příjem v soukromém či služebním telefonu. A právě taková situace je velmi často typickým místem, kde začíná sofistikovaný spear phishing.
Vydáno: 27. 01. 2021
  • Článek
Nestává se tak často, aby generální tajemník UNESCO, paní Irina Boková, zavítal do České republiky; vždyť to byla její první oficiální návštěva v naší zemi. Vedle formálních setkání, kterých v průběhu třetího květnového dne bylo opravdu hodně, paní tajemnice zavítala také na naši Základní školu, Lupáčova, Praha 3, což nás velmi těší, ale na druhé straně také zavazuje.
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Když se před šesti lety pod patronací Národního institutu pro další vzdělávání (NIDV) rozjížděla celostátní soutěž učitelské tvořivosti DOMINO, nikdo asi nečekal, že se tato aktivita stane nedílnou součástí podpory rozvoje učitelských dovedností, ale také možností, jak rozvíjet kreativitu učitelů jako celku.
Vydáno: 13. 06. 2016