Jana Palečková

  • Článek
Finanční gramotnost je v moderním světě stále více považována za nezbytnou životní dovednost. Již v roce 2005 doporučila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj svým členským zemím, aby věnovaly této oblasti zvýšenou pozornost: „... finanční vzdělávání by mělo být zavedeno do škol. Lidé by se měli začít vzdělávat ve finančních záležitostech v co nejranějším věku.“ (OECD, 2005a).
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
V prosinci minulého roku byly na tiskové konferenci OECD zveřejněny výsledky šetření projektu PISA 2012 v oblasti matematické, čtenářské a přírodovědné gramotnosti patnáctiletých žáků. Kromě uvedených tří funkčních gramotností však byla v tomto cyklu projektu v centru pozornosti též oblast řešení problémových úkolů a finanční gramotnost. Zatímco výsledky žáků jednotlivých zemí v oblasti finanční gramotnosti budou zveřejněny až v červenci tohoto roku, v dubnu jsme se dozvěděli, jak jsou čeští žáci v porovnání s žáky dalších zemí připraveni řešit problémy, se kterými se nesetkávají v rámci školní výuky, avšak se kterými se mohou kdykoli setkat v běžném životě. Šetření PISA 2012 týkající se problémových úloh je realizováno Českou školní inspekcí v rámci projektu Kompetence III, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Ideální podoba účinného školského systému je cílem všech poskytovatelů vzdělávání na celém světě. Její hledání a snahy o její prosazování jsou nezbytným a přirozeným procesem, avšak v posledních desetiletích jsou až příliš překotné. Poskytovatelé vzdělávání se musí vypořádat jak se ztrátou tradiční funkce školy, tak i s mohutným a rychlým rozvojem ve všech dalších oblastech lidského konání.
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
V uplynulém školním roce 2011/2012 se na vybraných školách v České republice uskutečnil hlavní sběr dat projektu OECD PISA. Jedná se již o pátý cyklus tohoto mezinárodního vzdělávacího projektu, do kterého se Česká republika zapojila v roce 1998, tedy v době jeho zahájení. Projekt je zaměřen zejména na zjišťování čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti patnáctiletých žáků v zemích z celého světa.
Vydáno: 20. 11. 2012
  • Článek
V minulých číslech Řízení školy jste se již několikrát setkali s informacemi o zapojení České republiky do Mezinárodního šetření o vyučování a učení TALIS 2013, které je realizováno pod záštitou OECD (hlavní šetření proběhne v ČR na jaře příštího roku). Také jste se dozvěděli některá zajímavá zjištění z první vlny šetření TALIS 2008, týkající se vyučovacích postupů a postojů učitelů, jejich hodnocení a zpětné vazby. V tomto článku se seznámíte s výsledky z oblasti řízení a vedení školy. Více informací o šetření TALIS naleznete na www.talis.cz nebo na www.oecd.org/talis.
Vydáno: 20. 11. 2012
  • Článek
Výsledky mezinárodního výzkumu PISA poukazují na zhoršující se trend vědomostí a dovedností českých patnáctiletých žáků, kteří ukončují povinnou školní docházku. Ve všech třech měřených oblastech, v gramotnosti matematické, přírodovědné a čtenářské, se Česká republika společně s Rakouskem na mezinárodním žebříčku povážlivě propadá, zatímco Maďarsko a sousední země jako Polsko a Německo si ve výsledcích významně polepšily. Výzkum PISA se v minulém roce zaměřil prioritně na oblast čtenářské gramotnosti, v níž čeští žáci zaznamenali jeden z nejvýraznějších propadů mezi zeměmi OECD.
Vydáno: 03. 01. 2011