Romana Jezberová

  • Článek
Zcela souhlasím s názorem pana Gregory, že při schvalování přihlášek do přípravy na povolání u žáků se zdravotními handicapy je nejpřednější dodržovat individuální přístup. Být na místě pediatra a vědět, že žák trpí chronickou a v podstatě nevyléčitelnou chorobou a že je dlouhodobě v péči odborného lékaře pro danou nemoc, určitě bych se na odborníka obrátila a dala na jeho úsudek. Na druhou stranu, ze svých dlouhodobých zkušeností znám řadu případů, kdy pediatr, příp. praktický lékař potvrdil zdravotní způsobilost ke studiu žákům/žákyním, kteří/které (bráno pouze selským rozumem) nemohou kvůli zdravotnímu stavu ani zvolený učební obor vystudovat, ani následně vykonávat vybranou profesi.
Vydáno: 25. 08. 2017
  • Článek
Zcela souhlasím s názorem pana Gregory, že při schvalování přihlášek do přípravy na povolání u žáků se zdravotními handicapy je nejpřednější dodržovat individuální přístup. Být na místě pediatra a vědět, že žák trpí chronickou a v podstatě nevyléčitelnou chorobou a že je dlouhodobě v péči odborného lékaře pro danou nemoc, určitě bych se na odborníka obrátila a dala na jeho úsudek. Na druhou stranu ze svých dlouhodobých zkušeností znám řadu případů, kdy pediatr, příp. praktický lékař potvrdil zdravotní způsobilost ke studiu žákům/žákyním, kteří/které (bráno pouze selským rozumem) nemohou kvůli zdravotnímu stavu ani zvolený učební obor vystudovat, ani následně vykonávat vybranou profesi.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Ve školním roce 2016/2017 měly školy již potřetí povinnost uzpůsobit podmínky konání závěrečné zkoušky v učebních oborech potřebám žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Jak ale závěrečné zkoušky těchto žáků probíhaly?
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Ve školním roce 2015/2016 se odehrály významné legislativní změny týkající se vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, které mají vliv i na vzdělávání handicapovaných žáků v oborech středního vzdělání s výučním listem (v učebních oborech). Za žáky se speciálními vzdělávacími potřebami považujeme v souladu s novelou školského zákona1) žáky, kteří k naplnění svých vzdělávacích možností potřebují zabezpečení podpůrných opatření. Mezi různá podpůrná opatření2) patří také úprava podmínek přijímání žáka s poskytnutými podpůrnými opatřeními (především žáka se zdravotním postižením) do odborného vzdělávání. Výsledné rozhodnutí o přijetí/nepřijetí takového žáka do odborné školy může velmi významně ovlivnit jeho další vzdělávací i profesní kariéru a následně i úspěšnost jeho plného začlenění do společnosti.
Vydáno: 12. 05. 2016
  • Článek
Povinnost skládat závěrečné zkoušky (dále jen „ZZ“) podle témat stanovených v jednotném zadání se vztahuje rovněž na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (dále jen „SVP“). V oborech středního vzdělání s výučním listem (učební obory) se vzdělává mnoho žáků se SVP a jejich počty stále pozvolna narůstají. U učebních oborů kategorie H šlo ve školním roce 2013-2014 o téměř jeden tisíc žáků, u oborů kategorie E se jednalo o více než osm tisíc žáků.
Vydáno: 21. 05. 2015