Poradna - strana 25

Měla bych dotaz na nárok čerpání řádné dovolené po nástupu zaměstnankyně zpět do pedagogického procesu po ukončení rodičovské dovolené. Vrací se nám paní učitelka po 8 letech, ve kterých porodila postupně tři děti. To znamená, že čerpala 3x mateřskou dovolenou. Načítá se jí za toto období řádná dovolená?  
Vydáno: 12. 04. 2022
Matka žákyně současné 1. třídy požaduje od nového školního roku zvláštní výuku anglického jazyka, kterou u nás máme 1 hodinu týdně. Její dítě mluví od 2 let perfektně anglicky, otec je rodilý mluvčí, a tudíž chce pro dceru  samostatnou výuku. Požaduje prostor ve škole (ten nemáme), kam by docházel jimi určený lektor a dcera by  v době výuky Aj nebyla ve třídě. Na takové výuce matka trvá, protože je to v zájmu dítěte. Prosím Vás o názor na tuto situaci dle platné legislativy, abychom neporušili školský zákon, zákoník práce…
Vydáno: 11. 04. 2022
Mám prosím takový dotaz - pracuji ve funkci vedoucí školní jídelny od roku 1994, na tuto pozici jsem byla přijata ještě tehdejším školský úřadem a po jeho zrušení jsme automaticky přecházeli všichni zaměstnanci pod ZŠ - právní subjekt. Pracovní smlouvy se tehdy neměnily a zůstaly původní. Jmenovaná jsem tedy dle mého do funkce nebyla. Mohu být nyní odvolána, pokud nepodepíšu změnu pracovní smlouvy?
Vydáno: 31. 03. 2022
Chtěla bych Vás požádat o radu. Při kontrole ve školní jídelně jsem zjistila velké nedostatky v inventarizaci a vedení skladových karet. Jedná se již o několikáté upozornění a závady opět nebyly odstraněny. Chtěla bych tentokrát situaci řešit vytýkacím dopisem, ale vedoucí školní kuchyně je v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Můžete mi, prosím, poradit, jak postupovat?
Vydáno: 30. 03. 2022
Jak naložit se zbožím ve školním stravovacím zařízení, které má krátkou trvanlivost a musíte jej odepsat ze skladu a nezapočítat tento odpis do finanční bilance?
Vydáno: 29. 03. 2022
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Hodně se řeší na ZUŠkách jestli jsou korepetice (přímý pedagogický vliv na žáka) při hře na soutěžích vyhlášení MŠMT nepřímá nebo přímá pedagogická činnost? Pokud ředitel školy posílá svého zaměstnance na pracovní cestu, kde bude korepetit (vystupovat) s žákem, vypíše mu cesťák t.j. ho posílá vykonávat práce dá se považovat tato práce za přímá nebo nepřímá činnost? Pokud pedagog ne může vykonávat v době výjezdu svou přímou pedagogickou činnost na pracovišti a pak hodiny odučí podle svých možnosti má nárok na přeplatek? Příklad: Dva výjezdy na soutěže, kde pedagog koreptil žáky školy. Nemohl odučit své žáky podle rozvrhu hodin na pracovišti kde obvykle vykonává přímou výuku. 8 hodin pak nějak odučil různě v jiných týdnech. Má nárok pedagog na přeplatek nebo výjezd na kterém ho poslal ředitel školy a překážel mu učit podle svého rozvrhu vykonává z přesunu nepřímé výuky?
Vydáno: 25. 03. 2022
Na konci března odchází na mateřskou dovolenou zaměstnankyně s roční pracovní smlouvu (do srpna 2022). Pokud na její místo od dubna přijmeme uchazečku jako zástup, skončí jí tedy pracovní poměr ve škole v srpnu 2022. Osvědčí-li se nová uchazečka, chceme ji znovu zaměstnat na dobu určitou. Chtěla bych se zeptat, jak se v tomto případě počítá četnost prodloužení? Začíná se tzv. od nuly a k předchozímu pracovnímu poměru se nepřihlíží (zástup na mateřskou)?
Vydáno: 18. 03. 2022
Pracující důchodce, který pobírá důchod, ale do důchodu neodešel, ale dále pracuje, onemocní a po dlouhodobé nemoci (2 měsíce) informuje zaměstnavatele ústně (popř. písemně), že již do pracovního poměru, který není ukončený, nenastoupí. Jaký je prosím dále správný postup zaměstnavatele, jaké kroky má zaměstnavatel (popř. zaměstnanec) udělat k ukončení pracovního poměru zaměstnance.
Vydáno: 09. 03. 2022
Podle vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, § 6 odst. 2 první věta nesmí měsíční výše úplaty přesáhnout 50 %  skutečných průměrných neinvestičních  nákladů školky, které připadají na předškolní vzdělávání dítěte ve školce v uplynulém kalendářním roce. Započítávají se do výše neinvestičních nákladů školy i dotace?
Vydáno: 08. 03. 2022
Chtěl bych požádat o radu ohledně jedné situace. Od července 2022 jsem nastoupil na pozici ředitele ZŠ. Od září si dodělávám kvalifikační studium pro ředitele škol a školských zařízení, potřebné k výkonu funkce. Je možné toto studium hradit z ONIV? Nebo si ho musím hradit z vlastních peněz? Je to bráno jako studium, samostudium? :)
Vydáno: 04. 03. 2022
Rád bych se zeptal na případ mého kolegy ze soukromé SŠ. Suplování má on (i ostatní) i přes svůj plný úvazek hrazeno fixní částkou 100,- Kč. Bez nějaké úpravy v podobě DPP/DPČ. Je to v pořádku?
Vydáno: 02. 03. 2022
Dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem: Bývalý pan ředitel dal pracovní smlouvu (na dobu určitou) kolegyni, která má magisterské vzdělání v oboru pedagogických věd zaměřené na sociální pedagogiku. Tato kolegyně učí technická praktika a pracovní činnosti (má vystudovanou střední průmyslovou školu nábytkářskou) a nějaké výchovy k občanství. Já bych ji na výuku těchto předmětů ve škole potřebovala. Jakým způsobem by si mohla doplnit vzdělání, aby byla kvalifikovaná pro výuku těchto předmětů na 2. stupni ZŠ?
Vydáno: 01. 03. 2022
Pokud má zaměstnanec zkrácený úvazek, krátí se mu příplatky a které? Jedná se mi především o příplatek za třídnictví, ale i osobní, specializační, za vedení...
Vydáno: 22. 02. 2022
Mám dotaz k úpravě vztahů mezi zřizovatelem a školou a dodržováním zákona 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Námi zřízená škola mě uložený odvod z investičního fondu (nařízen dle zmíněného zákona §28 odst. 9 písm. b) na rok 2021 vždy s platností 21. dne v měsíci. Jak postupovat v případě, že škola nedodržovala stanovené datum splatnosti, především v prosinci 2021, kdy byl odvod zaplacen až v roce 2022, konkrétně 5.1.2022. Nařízený odvod nakonec sice organizace zaplatila v celkové stanovené výši na rok 2021, ovšem nedodržela stanovenou lhůtu vlastně ani měsíce a ani roku. Jde podle zákona 250/2000 Sb. § 28  odst. 10 písm. f) o porušení rozpočtové kázně? A v případě, že ano, nařizujeme odvod do rozpočtu dle §28 odst. 11? Nařizujeme ho ve výši toho odvodu, který zaplatil pozdě?
Vydáno: 11. 02. 2022
Chtěli bychom přispět Kč 1 000,- zaměstnancům z FKSP na brýle, masáže a dentální hygienu. Můžeme se domluvit s dodavateli, že nám vyfakturují  poukázky v hodnotě Kč 1 000,- na danou službu a zaměstnance? Nebo musí být vystavena faktura až po té, co zaměstnanec službu odebere? Musí pak být faktura na celou cenu (např. u brýlí), s tím, že zaměstnanec nám rozdíl uhradí, nebo může být fakturován jen příspěvek Kč 1 000,-?
Vydáno: 11. 02. 2022
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám ve školní kuchyni zaměstnankyni, která má pracovní smlouvu na pozici zaučená kuchařka (takto jsem ji zdědila). Není ale vyučená kuchařka, má cca 12 let praxe v pohostinství a školní kuchyni. Nyní poptávám místo pomocné kuchařky. Pokud by se na toto místo hlásila vyučená kuchařka, musím nevyučenou z pozice kuchařka převést na pozici pomocná kuchařka a vyučenou vzít na místo kuchařky? A musí popř. k tomuto převedení dát příslušná zaměstnankyně souhlas?
Vydáno: 08. 02. 2022
Ráda bych se zeptala na běžnou praxi v případě, kdy  odejde nebo onemocní pedagog a jeho roli na delší dobu supluje asistent pedagoga. Jakým způsobem je pak asistent odměňován. V současnou chvíli nám jde o situaci, kdy asistentka přebírá do najití náhrady 3 hodiny výtvarné výchovy. Tato VV probíhá v její pracovní době. Napadá mě možnost dát ji dané hodiny neplacené volno jako asistentce a DPP jako učiteli. Jsme soukromá škola, takže způsob odměňování je volnější než na běžné ZŠ. Přesto mě zajímá, jak se toto řeší na jiných školách, kde třeba asistentka zůstane sama s dětmi po dobu nemoci učitele - řeší se to pouze odměnou?
Vydáno: 08. 02. 2022
V případě, že učitelka MŠ, která má 100% úvazek, tzn. stanovený týdenní rozsah práce činí 40h/týdně. PVČ činí 31h/týdně. V rámci zástupu za pracovní neschopnost odpracuje v týdnu 44 hod. přímé pedagogické činnosti. Tzn. 13 hod. nadúvazkových. Má nárok na proplacení příplatku pouze za přímou práci nad stanovený rozsah nebo ji také vzniká zároveň příplatek za práci přesčas – v rozsahu 4 hod… Pokud by ji vznikl nárok na příplatek za práci přesčas, lze tyto hodiny (v tomto případě 4 hodiny) vybrat v rámci náhradního volna.
Vydáno: 07. 02. 2022
Jsem školní psycholog a obrátila se na mě matka žákyně školy. Mám od ní jakožto zákonného zástupce podepsaný informovaný souhlas s poskytnutím psychologické poradenské služby mojí osobou žákyni. Dále mám podepsaný souhlas následujícího znění: "Já, JMÉNO A PŘÍJMENÍ ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCE, nar. DD. MM. RRRR, souhlasím, aby docházelo k vzájemnému sdílení informací o mé dceři, JMÉNO A PŘÍJMENÍ ŽÁKYNĚ, nar. DD. MM. RRRR, mezi školou a odbornými pracovišti, které mají moji dceru ve své péči." Souhlas je na hlavičkovém papíře školy, obsahuje místo a datum podpisu a podpis zákonného zástupce. Obrátil jsem se na ŠPZ s žádostí o poskytnutí informací k žákyni a přiložil jsem zákonným zástupcem podepsaný souhlas. Ředitelka ŠPZ mi odpověděla, že školám ŠPZ poskytuje pouze doporučení a ostatní informace poskytuje jen zákon. zástupcům. Je odpověď ŠPZ v pořádku nebo mělo ŠPZ poskytnout součinnost a informace sdělit? Pokud by byl problém jen ve formální/procesní rovině (např. formulace souhlasu), pak prosím o informování o tom, jak by měl souhlas vypadat, aby byl v pořádku a sdílení informací mezi školou a ŠPZ bylo možné.
Vydáno: 07. 02. 2022
Ředitel školy byl jmenován do funkce ředitele školy v roce 2018, tzn., že jeho funkční období trvá do roku 2024. Zda v daném roce 2024 zřizovatel vyhlásí konkurz nebo potvrdí pozici v rámci rekonkurzu nechci předjímat. Zajímalo by mě nyní, jaký je možný postup zřizovatele, když daný ředitel školy bude zvolen v rámci komunálních voleb do zastupitelstva a bude následně zvolen do uvolněné funkce. Je mi jasné, že na jeho funkci zřizovatel vyhlásí nový konkurz, ale není mi jasno, na jakou dobu bude mít jeho "zástupce" jmenování. Zda na celou dobu mandátu, tzn. do roku 2026. A co se bude dít v roce 2026? Když se původní ředitel vrátí, jak to bude s případným konkurzem, který měl být původně v roce 2024?
Vydáno: 26. 01. 2022