Střední škola - dotace

Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. V příštím roce budeme provádět technické zhodnocení budov - zateplení. Na tuto akci nám mimo krajských a vlastních prostředků budou také poskytnuty prostředky z dotace ESIF a ostatních evropských programů. Uvedu příklad: akce za 10 milionů, z toho 1 milion hradí škola, 4 miliony hradí kraj, 5 milionů hradí EU. Z jaké částky se budou počítat odpisy? O jakou částku na odpisy máme žádat kraj, který nám každoročně pokrývá veškeré odpisy?

Střední škola - dotace
Ing.
Miroslava
Nebuželská
SOUVISEJÍCÍ PŘEDPISY:
České účetní standardy pro vybrané účetní jednotky
V případě, který popisujete, jde o technické zhodnocení budovy, tj. bude zvýšena pořizovací cena budovy. Odpisy by se pak měly počítat ze zvýšené pořizovací ceny tak, že vydělíte celkovou pořizovací cenu budovy navýšenou o technické zhodnocení dobou životnosti, která byla pro budovu stanovena, a získáte novou výši ročních, resp. měsíčních odpisů. Výše odpisů se tedy bude počítat z celkové pořizovací ceny bez ohledu na to, zda majetek byl pořízen z
dotace
, nebo vlastních zdrojů. Odlišné bude pouze účtování. Odpisy totiž následně musíte rozdělit na dvě části podle velikosti podílu transferu na ceně majetku, protože částečně budete rozpouštět účet 401 (majetek z vlastních zdrojů) a částečně 403 (majetek z
).
Musí se tedy zjistit transferový podíl, a to takto: Nová výše 403/ (021-081 původní stavby) + výše technického zhodnocení.
V hodnotě takto zjištěného transferového podílu pak budete rozpouštět transfer měsíčně zápisem 403MD/672Dal, samozřejmě současně se zápisem 551MD/081Dal. Zbylou část odepisované sumy budete rozpouštět standardním způsobem tedy 401MD/416Dal, opět současně se zápisem 551MD/081Dal. Z daného je patrné, že odpisy z části majetku hrazeného z
dotace
budou pokryty výnosy z daného transferu, z čehož usuzuji, že o tuto část na odpisy si žádat nemusíte. V podstatě si tedy budete žádat o běžnou sumu jako v každém roce a část na odpisy nového technického zhodnocení hrazeného z vlastních zdrojů.
V souvislosti s tím ještě upozorňujeme, že investiční příspěvek zřizovatele (zde kraje) není vykazován na účtu 403, ale na účtu 416, a při účtování odpisů bude tedy postupováno stejně jako v případě fi nancování z vlastních zdrojů, tj. bude účtováno zápisem 401MD/416Dal, opět současně se zápisem 551MD/081Dal.