Den bezpečnějšího internetu 2013

Den bezpečnějšího internetu (Safer Internet Day, SID), organizovaný sítí osvětových center Insafe, slaví své desetileté výročí. Tématem jubilejního ročníku jsou online práva a zodpovědnost. Celosvětová kampaň probíhá tradičně druhý den druhého týdne druhého měsíce v roce, tentokrát tedy 5. února 2013. Stejně jako v předchozích ročnících se k ní opět připojuje Národní centrum bezpečnějšího internetu (dále také „NCBI“), které v souvislosti s touto událostí organizuje soutěž, a to zejména pro školy, knihovny, zájmové organizace i pro nadšené jednotlivce, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas osvětě ve prospěch bezpečnosti dětí a mládeže (ale nejen jich) na internetu.

Den bezpečnějšího internetu 2013
Do soutěže se mohou zapojit všichni, pokud
uspořádají do konce března 2013 jakoukoliv osvětovou aktivitu
podle stanovených pravidel. Může jít o besedu s žáky, výtvarnou nebo vědomostní soutěž, přednášku či neformální diskuzi, natočení osvětových videoklipů o aspektech bezpečnosti online a potenciálních hrozbách, které dnešní svět internetu obsahuje. Tématem by měla být zejména slušná, ohleduplná a tolerantní online komunikace.
Den bezpečnějšího internetu letos provází motto „Connect with Respect – online rights and responsibilities“, které se dá volně přeložit jako „Komunikujte ohleduplně“. Vyzývá především k uvědomění si
vlastní zodpovědnosti ve světě internetu
nejen k sobě, ale samozřejmě vůči ostatním. Cílí na vyšší ochranu vlastního soukromí, respektování práv dalších uživatelů a užívání online prostředí s ohledem na
základní pravidla netikety
(etických pravidel v prostředí internetu).
Pro účast v soutěži stačí informovat NCBI o aktivitách, které pořadatel akce v rámci SID 2013 organizuje (e-mailem na info@saferinternet.cz), prolinkovat obsah svých webových stránek se stránkou www.saferinternetday.cz a umístit na své stránky logo SID 2013. Všichni zúčastnění, kteří splní dané podmínky, budou zařazeni do slosování o hodnotné ceny (např. ultrabook). Pravidla soutěže i seznam cen pro vítěze jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
Podobně jako v předchozích ročnících Národní centrum bezpečnějšího internetu připravuje v souvislosti se
Dnem bezpečnějšího internetu
mnoho aktivit, o kterých průběžně informuje také na stránkách www.saferinternet.cz. Hmatatelných výstupů, jež budou během „oslav“ představeny NCBI, je několik, například edukační DVD
„Net story“
, které vzniklo v rámci projektu
Škola bezpečně online
(podpořen Evropským sociálním fondem v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Pardubický kraj). Toto DVD obsahuje 5 hraných filmů, odborné komentáře a metodickou oporu pro pedagogy (ke stažení na www.saferinternet.cz/si-akademie/nabidka/skola-bezpecne-online).
Zajímavým počinem je jistě také
vydání publikace
„Bezpečnost dětí na Internetu“
s podtitulem
„rádce zodpovědného rodiče“
(vydavatelství Computer Press; bude nabízen v Klubu čtenářů Albatros – jaro 2013), autorů L. Eckertové a D. Dočekala, které poskytlo NCBI odbornou podporu. Kniha obsahuje řadu praktických rad a doporučení pro deset vytipovaných rizikových oblastí, příběhy ze života, které uvedené jevy ilustrují, informace z oblasti práva atd. (více informací na www.saferinternet.cz/bezpecnost-deti-na-internetu).
Podporu kampani
ke
Dni bezpečnějšího internetu 2013
vyjádřilo mnoho organizací i komerčních subjektů, kterým není lhostejné, jaké online prostředí společně vytváříme. NCBI uvádí na příslušných webových stránkách také seznam SID aktivit těchto spřátelených organizací.