FKSP a důchodci

Vydáno:
FKSP a důchodci
Vážený pane doktore, velmi mne zmátla Vaše odpověď na dotaz č. 142/09. Právě jsme se podrobně zabývali směrnicemi a způsobem čerpání z FKSP. Podle § 3 vyhlášky MF ČR č. 114/2002 Sb., mohou čerpat z FKSP důchodci, kteří při svém prvním odchodu do důchodu (starobního nebo invalidního) pracovali u zaměstnavatele. Proto nás překvapila a zmátla Vaše odpověď, že z fondu lze přispívat pouze současným zaměstnancům, nikoli bývalým. Pokud tedy pozveme naše bývalé zaměstnance – důchodce – na oslavu Dne učitelů, z čeho jim tuto kulturní a společenskou akci budeme hradit? Vždy jsme na to měli vyčleněnou část prostředků v rozpočtu na daný rok. Postupovali jsme tedy chybně?
Související předpisy:
§ 236 odst. 3 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.
vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění p. p.
ODPOVĚĎ:
Pracovněprávní předpisy nelze vykládat demagogicky, ale vždy s ohledem na základní zásadu uvedenou v § 14 odst. 1 zákoníku práce, podle níž výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Zákoník práce a další pracovněprávní předpisy se samozřejmě vztahují jen na zaměstnance, kteří jsou ve vztahu k zaměstnavateli v aktivním pracovněprávním vztahu. Výjimky stanoví zákoník práce, například pokud jde o stravování zaměstnanců – § 236 odst. 3 písm. a) zákoníku práce. Obecně platí princip, že byloli to dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu, poskytuje se zaměstnancům stravování. Zároveň mohou být dohodnuty nebo stanoveny další podmínky pro vznik práva na toto stravování a výše finančního příspěvku zaměstnavatele, jakož i bližší vymezení okruhu zaměstnanců, kterým se stravování poskytuje, organizace stravování, způsob jeho provádění a financování zaměstnavatelem, nejsouli tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním právním předpisem. Cenově zvýhodněné stravování může být poskytováno i bývalým zaměstnancům zaměstnavatele, kteří u něj pracovali do odchodu do starobního nebo invalidního důchodu.
Obdobný princip, i když v omezené míře – nepochybně platí i pro používání fondu kulturních a sociálních potřeb podle vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb. Ve vyhlášce jsou uvedeny jednotlivé okruhy použití fondu, při kterých lze poskytovat prostředky zaměstnancům – rozuměno současným zaměstnancům zaměstnavatele. Jde například o půjčky na bytové účely (§ 6 vyhlášky), sociální výpomoci a půjčky (§ 11 vyhlášky), pojistné na soukromé životní pojištění (§ 12a vyhlášky), dary (§ 14 vyhlášky), kdy lze zaměstnanci poskytnout dar ještě při prvním odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu. Podle § 3 vyhlášky sestavuje organizační složka státu a příspěvková organizace rozpočet fondu a stanoví způsob jeho čerpání. Při používání fondu se postupuje v souladu se schváleným rozpočtem a lze z něj čerpat pouze výdaje podle § 4 až 14). Podle mého názoru lze akci pro důchodce – Den učitelů – zahrnout pod § 9 vyhlášky – náklady na kulturní akce pořádané organizační složkou státu nebo příspěvkovou organizací.