Aktuality - strana 56

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení k poskytování zdravotní péče uprchlíkům z Ukrajiny. Pro začleňování dětí do mateřských škol v ČR jsou důležité zejména informace týkající se očkování.
Vydáno: 16. 03. 2022
Humanitární krize a příchod uprchlíků v důsledku války na území Ukrajiny vyvolaly potřebu poskytovat zdravotní péči osobám, které se v důsledku této krize ocitnou na území České republiky. Výše uvedené odborné společnosti se shodly na následujících doporučeních s cílem zajistit kvalitní zdravotní péči všem potřebným.
Vydáno: 16. 03. 2022
Toto doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP (ČVS) k očkování uprchlíků-dětí, adolescentů a dospělých bude dále aktualizováno a doplněno v případě upřesnění situace a získání nových poznatků. Doporučení neposkytuje kompletní přehled k indikovaným vakcínám, které mohou být doporučeny např. na základě rizikových zdravotních faktorů.
Vydáno: 16. 03. 2022
Ve světle událostí posledních týdnů si i širší veřejnost začíná uvědomovat sílu propagandy a působení dezinformátorů. Nejlepší ochranou je bezpochyby mediální vzdělávání.
Vydáno: 16. 03. 2022
Očekáváte příchod dítěte s ADHD do třídy a máte z toho obavy? Nebo už ve třídě je a vy nevíte, jak s ním vycházet? V tomto článku vám ukážeme, že se s ním dá pracovat efektivně a že se správný přístup i motivace vyplatí. Počítejte s tím, že péče o toto dítě bude znamenat více práce, přesto se to dá zvládnout!
Vydáno: 15. 03. 2022
V květnu se koná Evropský týden odborných dovedností, vyhlašujeme speciální výzvu pro české organizace.
Vydáno: 15. 03. 2022
Я освітянин, який шукає роботу в школі
Vydáno: 15. 03. 2022
Přední umělci nejrůznějších oborů se i v příštím školním roce budou v rámci Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART věnovat mladým talentům. Akademie nabízí nadaným žákům a jejich pedagogům roční stipendijní program pod vedením osobností jakou jsou například Kateřina Kněžíková, Ivo Kahánek, Radek Baborák, Beata Hlavenková, Jan Kodet nebo Milan Cais. Program je jedinečnou příležitostí pro talentované žáky, kteří získají řadu praktických zkušeností, i cennou inspirací pro pedagogy. „Inspirativní setkání jsou v životě zásadní. Věříme, že příležitost systematicky pracovat s vynikajícími uměleckými osobnostmi může zásadním způsobem ovlivnit mladou generaci nejen v potenciální kariéře, ale i v ostatních oblastech života a lásce k umění,” říká zakladatelka Akademie MenART Dana Syrová.
Vydáno: 15. 03. 2022
Nejdřív bezpečí, pak vzdělání.
Vydáno: 15. 03. 2022
Projekt takzvaných ukrajinských jednotřídek připravilo ukrajinské velvyslanectví spolu s Nadačním fondem Děti Ukrajiny a emeritním rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou za podpory ministerstva školství.
Vydáno: 15. 03. 2022
Na veřejného ochránce práv se obracejí rodiče, kteří mluví o neférovosti přijímání dětí do mateřských škol. Často se dotazují, zda je vůbec možné některá kritéria používat. Ochránce se proto v minulosti zabýval kritérii pro přijímání dětí do mateřských škol a rozebral je v doporučení k rovnému přístupu k předškolnímu vzdělávání. Své závěry shrnul ve sborníku stanovisek ochránce pro oblast školství. Blíže se jim věnuje také tento článek.
Vydáno: 15. 03. 2022
Materiály pro české i ukrajinské učitele, vychovatele, asistenty... (aktualizace 14. 3. 2022)
Vydáno: 14. 03. 2022
Podrobně: zrušení povinnosti nosit ochranný prostředek uvnitř budov, ve školách a školských zařízeních
Vydáno: 14. 03. 2022
zrychleně ve stavu legislativní nouze; posouzení Senátem 16.3.
Vydáno: 12. 03. 2022
Bývalý hokejista a kondiční trenér, vítěz soutěže MasterChef a teď na plný úvazek kuchař. Sám se ale za profesionálního kuchaře nepovažuje. Roman Staša, vítěz soutěže MasterChef Česko 2020. Co mu dala soutěž MasterChef a jaké jídlo mu nechutnalo ve školce?
Vydáno: 12. 03. 2022
Článek přibližuje, kam směřuje Česko v oblasti digitálního vzdělávání, jaké má ambice a jaké plány stát pro další období připravuje.
Vydáno: 12. 03. 2022
Česká školní inspekce se v rámci realizace individuálního projektu systémového Komplexní systém hodnocení intenzivně věnuje také problematice sledování, hodnocení a podpory spravedlivosti ve vzdělávání. Jedním z podstatných výstupů těchto aktivit je ucelený systém indikátorů spravedlivosti vzdělávání na úrovni školy, který obsahuje 11 indikátorů organizovaných do čtyř dimenzí. Ty lze definovat jako širší okruhy podmínek lokalit s vazbou na jevy a procesy ovlivňující průběh a výsledky vzdělávacího procesu a zahrnují vzdělanostní a ekonomickou úroveň regionu, míru ohrožení chudobou a sociálním vyloučením, podíl žáků ohrožených školním selháním a sociálně-ekonomický a kulturní status žáků školy.
Vydáno: 10. 03. 2022
Novinky a inspirace pro každého, kdo se zajímá o odborné vzdělávání
Vydáno: 10. 03. 2022
Národní pedagogický institut České republiky (NPI ČR), příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, spolu s dalšími partnery připravil webové stránky s metodickou podporou školám. Na webu ukrajina.npi.cz školy naleznou vzdělávací materiály, které jim pomůžou s integrací ukrajinských žáků.