Poradna - strana 47

Vedoucí školní jídelny předložila přeplatky za stravné (některé jsou starší dvou let), které si strávníci nevyzvedli v hotovosti a nemáme je ani kam vrátit (neznáme číslo účtu, adresu atd.). Jak máme postupovat ohledně těchto přeplatků z hlediska účtování atd.?
Vydáno: 16. 08. 2023
Do základní školy, příspěvkové organizace města, nastupuje nová paní učitelka. Doposud nevyučovala. V roce 2014 v květnu dokončila VŠ v magisterském oboru v řádném termínu. Dále ještě jeden rok studovala (toto další studium po roce ukončila). Od 1. 3. 2015 nastoupila k jednomu zaměstnavateli na dohodu o pracovní činnosti s 20 hodinami týdně s měsíčním platem 18 000 Kč. U tohoto zaměstnavatele pracovala do 15. 9. 2016, kdy nastoupila na nemocenskou a následně mateřskou dovolenou a dne 30. 6. 2017 byla sepsána dohoda o ukončení DPČ – v daném případě nepracovala ve školství. 1) Lze počítat odpracované měsíce na DPČ 1. 3. 2015 – 15. 9. 2016 za splněnou praxi nebo lze považovat za praxi i nemocenskou a mateřskou dovolenou? 2) Pokud začala po porodu vykonávat novou práci na PP (souběh s DPČ, na DPČ už nepracovala, pouze jí „běžela“) a PP zahájen 1. 5. 2017, pak souběh se počítá dvakrát? 3) Je možné započítat do praxe i výkon samostatné výdělečné činnost (nikdy nebyla přihlášena k povinné účasti) a pokud by byla (její činnost by byla hlavní), pak lze uznat praxi např. dle přehledu pro OSSZ?
Vydáno: 15. 08. 2023
Vyučujeme obory, kde je součástí RVP příprava pro získání řidičského oprávnění T, B a některé i C. K tomuto účelu provozujeme vlastní autoškolu. Zaměstnáváme 7–9 učitelů autoškoly. Praktická část (jízdy, údržba) spadá pod odborný výcvik a potřebujeme pro tuto skupinu vedoucího učitele. Žáci jsou rozděleni dle tříd a kurzů (T, B, C) do 15 skupin. Ještě nutno podotknout, že pár skupin jsou žáci studijních oborů, kteří běžný odborný výcvik nemají. Ale předmět Řízení motorových vozidel nespadá do praktického vyučování. Jak máme postupovat při stanovení počtu ZŘ/VUOV? Máme tyto skupiny pro výuku autoškoly brát samostatně – pak by byl nárok na 1 ZŘ/VUOV, nebo máme tyto skupiny přičíst ke skupinám ODV a dle výsledného počtu určit počet ZŘ/VUOV? Tady je však riziko, že připočtením nedojde k navýšení a bude problém s vedením autoškoly (např. 42 skupin ODV + 15 skupin AŠ = 57 skupin). A co se skupinami ze studijních oborů (skupiny M)?
Vydáno: 15. 08. 2023