Poradna - strana 39

Ředitel školy je v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Zastupuje ho zástupce statutárního orgánu, který má sjednanou pracovní smlouvu jako „Organizační a koordinační pracovník“ z roku 2018 a v roce 2023 bylo ředitelem školy vytvořené0jJmenování zástupcem statutárního orgánu. Měli bychom v této situaci aplikovat § 124 odst. 2 písm. b) zákoníku práce a statutárnímu zástupci zvýšit jeho současný příplatek za vedení do stejné výše, jako ho má ředitel školy?
Vydáno: 21. 09. 2023
Učitelka ZŠ měla pracovní smlouvu na dobu určitou do 31. 8. 2023. Dohodly jsme se, že pracovní poměr nebude prodloužen. K 7. 8. 2023 vyčerpala dovolenou i samostudium, očekávala jsem, že 8. 8. nastoupí do práce a domluví se na práci na zbývající dny. To se však nestalo. Žádným způsobem nás nekontaktovala, ani mě se nepodařilo se s ní telefonicky spojit. Po zbytek měsíce dostala neplacené volno což vím, že není správně. Bývalá zaměstnankyně se nyní ohradila s tím, že máme povinnost jí přidělit práci. Byl by tedy býval správný postup využít možnosti okamžitého zrušení pracovního poměru pro porušení pracovních povinností, tedy nedostavení se do práce, neomluvení se a žádný kontakt po zbytek měsíce? Nebo má zaměstnavatel povinnost zaměstnance dopředu upozornit, že mu období školních prázdnin nepokryje dovolená + samostudium, být tedy sám aktivní dopředu? 
Vydáno: 21. 09. 2023
Základní škola sloučená s mateřskou školou má zástupce ředitele jako zástupce statutárního orgánu pedagogického pracovníka. Lze mít ještě jednoho zástupce ředitele – nepedagogického pracovníka – jako zástupce pro hospodaření a projektové činnosti? Případně jakým způsobem lze toto pracovněprávně ošetřit – jmenováním, pověřením nebo změnou druhu pracovní pozice v pracovní smlouvě?
Vydáno: 21. 09. 2023