Poradna - strana 220

Bude se vracet úplata za zájmové vzdělávání (školní družinu), když byla zakázána osobní přítomnost žáků nařízením vlády? Pokud ano, v jaké poměrné části?  
Vydáno: 30. 10. 2020
Seznámení se situacíObdrželi jsme  e-mailovou zprávu od matky, která žádá o poskytnutí informací o její zletilé dceři – konkrétně jde o sdělení okolností, které vedly k ukončení studia její dcery na naší škole nebo o vydání posledního vysvědčení její dcery. V e-mailové zprávě specifikovala její RČ, bydliště apod. Dále také sdělila, že po ní dcera vymáhá dlužné výživné. Na základě uvedeného jsme ji sdělili, že dle § 21 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, mají na tyto informace nárok pouze rodiče, kteří plní vůči studentovi vyživovací povinnost. Matka nás kontaktovala zpět s tím, že sice nemáme právo cokoliv hodnotit, ale že výživné již doplatila a ať jí neprodleně sdělíme informace, o které žádá. 1. Musí matka zaslat žádost datovou schránkou dle § 14 odst. 3 zákona svobodném přístupu k informacím, která je veřejná (ačkoliv ji nemáme na stránkách školy)? 2. Jakým způsobem má tato osoba doložit, že plní vyživovací povinnost k této studentce, abychom dostáli zákonnému požadavku na poskytnutí informace dle § 21 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona?
Vydáno: 29. 10. 2020
Máme v 7. ročníku žákyni s psychickými problémy (sebepoškozování), která je v péči dětského psychiatra. Tento lékař doporučil matce, aby žákyni v případě potřeby doprovázela do školy a byla s ní při vyučování. Mohu toto matce na základě doporučení lékaře povolit? A jak to ošetřit "papírově"?  
Vydáno: 23. 10. 2020