Poradna - strana 215

Náš zaměstnanec - paní účetní, tč. na dlouhodobé DPN  podala dne 17.12.2020 výpověď s tím, že vzhledem k dvouměsíční výpovědní lhůtě ji končí pracovní poměr 28.2.2021. Má nemocenská zaměstnance vliv na délku výpovědní lhůty, pokud výpověď podal zaměstnanec sám, navíc v době své dlouhodobé DPN? K zaměstnanci doplňuji: Paní účetní pracovala na pozici vedoucího pracovníka – statutární zástupkyně ředitelky/hlavní účetní, ze kterého byla pro opakované a závažné neplnění si pracovních povinností dne 22.4.2020 odvolána, a to k datu 31.5.2020. Bylo jí nabídnuto jiné pracovní místo na pozici účetní, tuto nabídku přijala. Následující den nastoupila k čerpání dovolené (pozn. s dostatečným časovým předstihem nařízená dovolená, kterou dlouhodobě odmítala čerpat). Následně 27.4.2020 oznámila pracovní neschopnost, DPN k dnešnímu dni nepřetržitě trvá již více než 8 měsíců.  Vzhledem k časovému sledu události neproběhlo její předání agendy vedoucího pracovníka zaměstnavateli… z uvedených dat je zřejmé, že vlastně nebylo kdy. Dohledala jsem si, že dle Vyhlášky č. 263/2007 Sb.,: § 2 Postup související se skončením pracovního poměru a odvoláním nebo vzdáním se pracovního místa vedoucího zaměstnance (1) Před skončením pracovního poměru zaměstnanec informuje zaměstnavatele o stavu plnění uložených úkolů. Pedagogický pracovník odevzdá příslušnou pedagogickou dokumentaci a podklady pro hodnocení žáků a studentů. O předání úkolů a odevzdání věcí se vyhotoví záznam. … Nejsem si jista, jestli tato právní norma ještě platí, nebo jestli nebyla nějak novelizována. Mé další dotazy: Pokud by zaměstnanec prodlužoval DPN až do konce výpovědní lhůty, existuje pro zaměstnavatele nějaká možnost, jak lze přimět vedoucího zaměstnance, byť bývalého, aby agendu předal? Jen doplním, že vlivem následných vnitřních kontrol, které probíhaly v období její DPN jsme zjistili další, vícečetná pochybení a její dnešní výpověď je reakcí na naše neúspěšné jednání ohledně případné dohody o ukončení jejího pracovního poměru. Paní účetní požadovala dohodu o ukončení PP k 31.1.2020 a proplacení veškeré nevyčerpané dovolené. Já jsem s tímto neměla zásadní problém, nicméně moji podmínkou bylo, aby se po ukončení DPN vrátila do práce k běžnému výkonu práce alespoň na 3-5 dnů, v rámci kterých zajistí kompletní předání své agendy „účetní/statutárního zástupce ředitelky“ i ostatního převzatého inventáře a podle toho se dohodneme na termínu ukončení PP, včetně možného proplacení nevyčerpané dovolené. Bohužel, k dohodě nedošlo, paní účetní má za to, že když už není vedoucí zaměstnanec, nic předávat nemusí… Odmítá další komunikaci či výkon práce po ukončení DPN, proto i když uvedla , že má v plánu dne 12.1.2021 ukončit nemocenskou, tak předpokládám, že ji cíleně prodlouží až do konce výpovědní lhůty. Kontrolní zjištění jsou poměrně závažné, čili i to je oblast, se kterou by minimálně měla být seznámena a mít i možnost se k záznamům vyjádřit, a také je zaměstnavateli vysvětlit. Má na povinnost předání agendy vliv to, že nyní již paní účetní není vedoucím zaměstnancem? Paní účetní jakékoliv předání ústně odmítla. Jelikož se jedná o oblast účetnictví organizace, je to docela problém, protože se nám nedaří dohledat část dokumentace, kterou spravovala. Jsem přesvědčena, že zaměstnanec musí předání jak dokumentace, tak i převzatého inventáře provést. Pokud bude mít DPN až do konce PP, je toto možné po ni požadovat např. v březnu, kdy už nebude zaměstnancem?
Vydáno: 04. 01. 2021
Zaměstnankyně má vystudovoanou VŠ - Ing. Absolvovala studium pedagoggiky o délce 120 v. hodin  a získala kvalifikaci pedagoga volného času. Když ji zaměstnám jako vychovatele ve školní družině, bude mít kvalifikaci? Ve vyhlášce 317/2005 je pro vychovatele studium pedagogiky o délce min. 80 hodin.
Vydáno: 04. 01. 2021
Může student z vysoké školy zdravotnického oboru přestoupit na vyšší odbornou školu zdravotnickou nebo musí jít cestou přijímacího řízení?
Vydáno: 01. 01. 2021