PhDr. Markéta Růžičková

  • Článek
Jak poznáme, co je v základním uměleckém vzdělávání kvalitní „výsledek“ pedagogické práce? A jsme v tom zajedno? A jak by mělo vypadat hodnocení žáků v uměleckém vzdělávání a jakou funkci by mělo plnit?
Vydáno: 22. 01. 2019
  • Článek
Proces začleňování zvyšujícího se počtu žáků-cizinců na českých školách s sebou nese spoustu problémů - jazykových, obsahových i kulturních. Příliv migrantů do vyspělejších částí světa staví vzdělávací instituce před řadu výzev, včetně problémů s tím, jak nově příchozí školou povinné děti a mládež integrovat do místních škol.
Vydáno: 25. 10. 2016
  • Článek
Učitelé ho milují, ale někdy nevědí, jak jej pro výuku uchopit. Žákům připadá nudný nebo staromódní, často jej vnímají jen povrchně. Řeč je o Williamu Shakespearovi, od jehož narození letos v dubnu uplynulo 400 let. Kulaté výročí vybízí k úvahám, jak úhelný kámen světového dramatu poutavě zařazovat do výuky - především anglického jazyka, ale nejen jeho.
Vydáno: 12. 05. 2016
  • Článek
Zkvalitnit pohybový a výživový režim žáků na 1. stupni základních škol měl za cíl edukační program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nazvaný „Pohyb a výživa“. Ve školním roce 2014/2015 jej na 33 pilotních školách ověřil tým odborníků vedených Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV). Ředitelé a učitelé ocenili novou metodiku, žáci byli rovněž spokojeni. Většina ředitelů pilotních škol bude v realizaci programu pokračovat i po jeho skončení, a to v plném rozsahu.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
Čtyři stovky modulových rekvalifikačních programů budou po skončení projektu k dispozici všem. Projekt „UNIV 3“ navazuje na projekty „UNIV“ a „UNIV 2 KRAJE“, které se zaměřily od roku 2005 na postupnou přeměnu středních odborných škol v centra celoživotního učení.
Vydáno: 30. 09. 2015