Mgr. Tomáš Pavlas

  • Článek
Česká školní inspekce přispívá ke zkvalitňování vzdělávací soustavy i příklady inspirativní praxe (PIP) a snaží se tak pomoci školám najít osvědčená řešení řady společných problémů. Spolupráce škol je pak zásadní téma, které Česká školní inspekce monitoruje u středních škol.
Vydáno: 13. 06. 2023
  • Článek
Využívání školního vzdělávacího programu (dále i „ŠVP“) je spojeno s jeho pravidelnou editací a nutnými úpravami, přičemž obě činnosti patří mezi administrativně velmi náročné. Již při zavádění kurikulární reformy před téměř 15 lety nebyly školy a školská zařízení (dále i „školy“) při činnostech spojených s tvorbou a následnými úpravami ŠVP nijak podpořeny (ani finančně, ani metodicky, ani administrativně). Při plném vědomí uvedené náročnosti a ve snaze pomoci školám při tvorbě, modifikacích a celkové administraci ŠVP vytvořila Česká školní inspekce před několika lety specifický informační systém InspIS ŠVP, s jehož využitím je možné administrativní zátěž spojenou se správou ŠVP na straně škol a školských zařízení výrazně snížit. I když musejí školy při počáteční práci se systémem InspIS ŠVP vyvinout určité úsilí, které je spojeno s převedením existujících ŠVP do prostředí systému InspIS ŠVP, přinášejí úpravy a editace ŠVP realizované prostřednictvím systému InspIS ŠVP většině škol jednoznačné výhody. Celý systém je samozřejmě k dispozici zcela zdarma a využít ho mohou všechny druhy a typy škol a většina školských zařízení (MŠ, ZŠ, gymnázia, SOŠ, školní družiny, školní kluby, střediska volného času apod.).
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Jednou z nových pedagogických kategorií, které jsou spojeny s kurikulární reformou minulého desetiletí, jsou klíčové kompetence. Jejich základní pojetí se promýšlelo již v devadesátých letech, ale do kurikulárního dokumentu byly včleněny až v souvislosti s vydáním rámcových vzdělávacích programů. Klíčové kompetence v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání jsou souhrnem vědomostí, dovedností, schopností, postojů a hodnot důležitých pro osobní rozvoj a uplatnění ve společnosti. Jejich obsah je mj. i základem § 44 školského zákona. Jsou tedy nejobecnějšími a nejvyššími cíli, ke kterým má směřovat základní vzdělávání. Zároveň jsou ale i cíli, které mají být funkčně rozvíjeny, a tedy i prokazovány v reálných situacích jednotlivých vyučovacích předmětů.
Vydáno: 19. 04. 2018
  • Článek
K 1. 2. 2017 zahájila Česká školní inspekce realizaci individuálního projektu systémového Komplexní systém hodnocení, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a ze státního rozpočtu České republiky. V minulém čísle časopisu Řízení školy byla představena klíčová aktivita projektu zaměřená na propojování externího a interního hodnocení škol a školských zařízení, v následujícím článku představujeme další klíčovou aktivitu projektu, zaměřenou na problematiku hodnocení klíčových kompetencí.
Vydáno: 25. 04. 2017
  • Článek
Národní ústav pro vzdělávání připravil pro základní školy praktického pomocníka, který jim pomůže začlenit změny vyplývající z úpravy Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání do jejich školních vzdělávacích programů.
Vydáno: 23. 04. 2013