Milan Podhrázký

  • Článek
Rozhodnutí o ukončení předškolního vzdělávání vydává mateřská škola jako subjekt veřejné správy a nikoliv její ředitel. Uvedené rozhodnutí přitom podléhá přezkumu ve správním soudnictví, a to bez ohledu na zřizovatele mateřské školy.
Vydáno: 21. 05. 2012
  • Článek
Inspekční zpráva České školní inspekce není rozhodnutím podléhajícím přezkumu ve správním soudnictví.
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
Právo na přístup ke školnímu stravování je veřejným subjektivním právem, o němž přísluší rozhodnout řediteli školy podle § 164 odst. 1 písm. a) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (dále jen „školský zákon“). Žák ovšem nemá právní nárok na to, aby mu byla přímo poskytnuta strava jdoucí nad rámec výživových norem a finančních limitů dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování.
Vydáno: 23. 11. 2011
  • Článek
Řízení pracovněprávních otázek, a to zejména ve vztahu k učitelskému sboru, představuje pro mnohé ředitele škol činnost, které by se nejraději vyhnuli. Důvodem pro to může být někdy horší orientace v pracovněprávních předpisech, někdy obava z neúspěchu v případném soudním sporu či jen prostá nechuť zbytečně si „přidělávat problémy“.
Vydáno: 01. 09. 2011
  • Článek
Pedagogicko-psychologická poradna nemůže být zapsána do rejstříku školských zařízení, pokud služby jí poskytované odporují preferencím Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky a příslušného kraje.
Vydáno: 01. 07. 2011
  • Článek
Pojmovým znakem přestupku ublížení na cti není samotné pronesení hanlivého výroku před kolektivem žáků při výuce. Je jím však skutečnost, že se jedná o výrok urážlivý nebo zesměšňující, a dále povědomost pachatele (učitele) o tom, že se v dané situaci a v dané skupině obyvatel jedná o výrok hanlivý.
Vydáno: 01. 06. 2011