PhDr. Radek Aubrecht

  • Článek
V roce 2020 uplynulo 100 let od návratu československých legií z Ruska. Jedním ze zajímavých počinů, který má připomenout jejich slavný příběh a odkaz, je i nová společenská a vzdělávací stolní hra typu „Whooshback“ s názvem „Československé legie Rusko“, jež počátkem letošního roku vstoupila na český trh.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Na úvodní hodině volitelného společenskovědního semináře na čtyřletém gymnáziu jsem studentům položil otázku, proč si seminář vybrali a co by mělo být jeho cílem. Nejčastější odpověď byla, že by si chtěli rozšířit všeobecný přehled. Když měli konkretizovat představu všeobecného přehledu, odpovídali pestře, nicméně vágně. Nejčastěji zaznělo spojení „rozumět současnému světu a společnosti“. Jak však všeobecný přehled definovat?
Vydáno: 20. 02. 2020
  • Článek
V letošním kalendářním roce si připomínáme 80. výročí začátku 2. světové války. Jedním z témat, která by neměla být opomenuta ve výuce moderních dějin, je i československý domácí a zahraniční odboj v tomto období. Jedná se o téma, které bylo v době komunistické totality indoktrinováno, překrucováno a manipulováno. Dnes je o něm možné učit svobodně a s podporou řady didaktických materiálů, které v posledních letech vznikly. V níže uvedeném textu se pokusím nastínit několik aktivit, které lze ve výuce využít.
Vydáno: 15. 08. 2019
  • Článek
Jedním z trendů současného českého školství je projektová výuka. Ponechám stranou všechny její rozličné formy a dovolím si představit jeden konkrétní projekt, který jsem v letech 2008-2011 vedl na pražském státním čtyřletém Gymnáziu Na Zatlance: projekt nazvaný Německy mluvící Praha. V rámci něj studenti volitelného dějepisného semináře sestavili a následně vydali biografický lexikon německy mluvících osobností, které spojily svůj život - nebo aspoň jeho část - s hlavním městem ČR. Počátkem letošního roku vyšel i v německé mutaci.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Radek Aubrecht je učitelem dějepisu a ZSV na pražském Gymnáziu Na Zatlance a je autorem několika publikací a řady článků. Se studenty vydal např. knihu Německy mluvící Praha, která byla letos přeložena i do němčiny, či je spoluautorem Maturitních otázek z dějepisu nakladatelství Fragment a Tutor. Třetím rokem v rámci společenskovědního semináře učí studenty pracovat se zdroji, k čemuž využívá mimo jiné tvorbu hesel na Wikipedii.
Vydáno: 25. 04. 2017