Mgr. Jitka Musilová, DiS.

  • Článek
Škola má možnost podporovat duševní zdraví či wellbeing dětí a žáků více než kterákoli jiná instituce a zároveň je wellbeing důležitou součástí vzdělávacího procesu. Náš pohled při práci ovlivnilo mimo jiné učení J. A. Komenského, kde nás oslovuje myšlenka rozvoje lidskosti, a učení A. Adlera, zejména potřeba porozumět prožívání a posilovat zdroje, dodávat odvahu. Chceme sdílet, jak podporujeme pedagogy, aby uměli s tímto konceptem nakládat, a jaké je naše další směřování.
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
Přemýšleli jste někdy nad tím, o čem všem duševní zdraví je a není? Pravděpodobně ano, neboť témata z této oblasti se na nás doslova valí odevšud. A to je dobře. Jen když jsme (si) vědomí, můžeme začít proměňovat své postoje a přispívat ke zdravému fungování společnosti. Škola má možnost podporovat duševní zdraví či wellbeing dětí a žáků více než kterákoli jiná instituce a zároveň je wellbeing důležitou součástí vzdělávacího procesu. Jak jsou však podporováni pedagogové, aby uměli s tímto konceptem nakládat?
Vydáno: 22. 08. 2023
  • Článek
Cílem článku je upozornit na strategii předcházení školní neúspěšnosti, šikaně a dalším projevům rizikového chování, kterou školy zpracovávají v rámci poskytování poradenských služeb ve školách. Obsah článku je zaměřen na základní a střední školy všech zřizovatelů.
Vydáno: 24. 10. 2018
  • Článek
Systém výkaznictví preventivních aktivit budí stále rozporuplné reakce. Vyplňování tohoto výkaznictví není zatím povinné, a proto je na každém z nás, jak k tomuto úkolu přistoupí. V tomto příspěvku bych chtěla ukázat, jak na vyplňování online výkazu nahlížíme my, metodici prevence při PPP a SPC v Královéhradeckém kraji.
Vydáno: 20. 06. 2018
  • Článek
Co je základním úkolem primární prevence na střední škole? Z rozhovorů s některými školními metodiky prevence a dalšími pedagogy vyplývá, že na středních školách není z jejich pohledu na realizaci prevence tolik času, kolik by třeba i někteří z nich chtěli. Učitelé věnují svou energii zejména učení, potřebují žáky vybavit vědomostmi a dovednostmi do profesního života a to se jim někdy těžko kloubí s tzv. výchovnou nadstavbou. Já si ale kladu otázku, jestli by všeobecná primární prevence měla být nadstavbou, nebo spíše základem pro všechny další školní aktivity, včetně učení.
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Bezpečné klima školy je možné nastavovat mimo jiné prostřednictvím preventivního programu školy. Školní metodik prevence v úzké spolupráci s dalšími pedagogickými pracovníky preventivní program školy (PPŠ) každý rok aktualizuje a koordinuje jeho tvorbu tak, aby vycházela z reálných a aktuálních potřeb konkrétní školy. Jak se do plnění preventivního programu školy může zapojit i metodik prevence v pedagogickopsychologické poradně?
Vydáno: 23. 06. 2017
  • Článek
Co obnáší spolupráce školního metodika prevence (ŠMP) a metodika prevence v pedagogicko-psychologické poradně při tvorbě preventivního programu školy, který je ve své podstatě plánem efektivní primární prevence ve škole? V tomto článku se budu snažit vystihnout, o čem diskutujeme se školními metodiky prevence při konzultacích, jak vytvořit preventivní program školy.
Vydáno: 24. 04. 2017