prof. PhDr. Arnošt Veselý, Ph.D.

  • Článek
Sousloví „střední článek podpory“ se v poslední době stalo jedním z nejdiskutovanějších pojmů vzdělávací politiky v České republice. I na stránkách Řízení školy mu byla a je věnována velká pozornost. Stále však nemáme jasno, co to vlastně „střední článek“ je, a živě diskutujeme o tom, jak by měl vypadat. Jakých podob tedy může nabývat? A lze říct, že nějaká podoba je lepší než jiná?
Vydáno: 19. 04. 2023
  • Článek
Po dobu více jak jednoho roku jsem měl možnost se podílet (jako předseda tzv. „expertní skupiny“) na tvorbě Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+. Ačkoli pro tvorbu podobných strategií existuje tzv. Metodika přípravy veřejných strategií, realita je podstatně barvitější a složitější. V tomto článku se chci podělit o některé zkušenosti a postřehy o tom, s čím jsme se při přípravě Strategie 2030+ potýkali a na co by se měli současní i budoucí „stratégové“ připravit.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
7. listopadu 2019 proběhla konference k představení textu Hlavní směry vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Dokument bude sloužit jako základní podkladový materiál pro tvorbu Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+. Samotný text je dostupný na stránkách MŠMT a je určený k veřejným připomínkám. Účelem této stati tedy není jej zkráceně reprodukovat, ale spíše se zamyslet nad smyslem podobných dokumentů a také přiblížit pozadí a kontext práce na dokumentu, tedy jak vznikal a k čemu by měl a neměl sloužit.
Vydáno: 13. 12. 2019
  • Článek
S končící účinností Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020 je nutné připravit nový dokument, který bude definovat priority, cíle a opatření vzdělávací politiky a vzdělávacího systému v dalším období. Proto MŠMT zahájilo přípravu nové Strategie vzdělávací politiky do roku 2030 (dále též „S2030“). Významnou roli v přípravě strategie má sehrát externí expertní skupina. V tomto článku chci tedy stručně nastínit, jaký je harmonogram naší práce a jak hodláme pracovat.
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Je pár týdnů po volbách. Ještě se ani nesešla Poslanecká sněmovna, vláda s důvěrou je v nedohlednu, ale přesto se již spekuluje o tom, kdo by byl tím pravým ministrem či ministryní školství. Padají konkrétní jména. Diskutuje se o tom, jaké by měl mít vlastnosti a zkušenosti. Z debat ale nějak uniká to nejpodstatnější: jakým způsobem by nový ministr nebo ministryně řídili svůj resort. Ukažme si tedy tři základní možnosti, jak lze školství řídit.
Vydáno: 15. 12. 2017
  • Článek
Kde leží ve vzdělávání hranice mezi soukromým a veřejným životem? Znamená osobní selhání také zpochybnění celoživotní práce? Jak se osobní život promítá do veřejného? A jak naopak můžeme zkušeností z osobního života využít ve školství? Případ prof. Bena Levina vede ke složitým otázkám, na které je těžké najít jednoznačnou odpověď. Pokusme se je ale alespoň otevřít.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Návrh jmenovat Václava Klause do čela připravované Národní rady pro vzdělávání vyvolal okamžitě silnou vlnu reakcí, povětšinou výrazně negativních. Ihned se začaly vést diskuse o tom, kdo do Rady patří a nepatří, a to na úkor debaty o tom, zda taková Rada má vůbec nějaký smysl, a pokud ano, tak jaký. V tomto článku se chci bez emocí zamyslet nad tím, jaké otázky je potřeba zodpovědět předtím, než začne mít smysl bavit se o tom, kdo by v Radě měl, či neměl být.
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
Když se řekne „vzdělávací reforma“, mnohým ředitelům možná naskočí husí kůže. Mnoho vzdělávacích reforem po celém světě vskutku skončilo neúspěchem či přímo fiaskem. Vzdělávací reforma v kanadské provincii Ontario je jedním z mála příkladů prokazatelně pozitivní systémové změny vzdělávání, a to navíc během relativně krátkého času. Podívejme se tedy na to, na čem byla tato reforma založena a co si z ní můžeme odnést.
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
V nedávné době se rozvířila diskuze nad tím, kam by vzdělávání v České republice mělo směřovat. V současnosti probíhají nejméně dvě důležité aktivity, které mimo jiné hledají cíle vzdělávání: Strategie 2020 (aktivita MŠMT) a Česko mluví o vzdělávání (projekt EDUin). Je vhodné si tedy ujasnit, co že to vlastně cíle vzdělávání jsou, kde jsou formulovány a jak je vymezit tak, aby vytvářely jednoznačné a stabilní prostředí pro každodenní práci ředitelů i učitelů.
Vydáno: 21. 05. 2013
  • Článek
Málokdy se dnes stane, že některý dokument pochválí současně vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, experti v oblasti vzdělávání i nezávislé vzdělávací iniciativy. Zprávě OECD o hodnocení vzdělávání v České republice se to povedlo. Ovšem každý vybírá ze zprávy něco jiného a interpretuje ji po svém. Je tedy namístě podívat se zevrubněji, co v ní skutečně je (a není) a především pak, co konkrétního z ní pro nás vyplývá.
Vydáno: 22. 03. 2012
  • Článek
Podle vyjádření vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy by mělo být v roce 2013 naostro spuštěno státem organizované plošné testování žáků 5. a 9. tříd. Tento záměr přinesl bouřlivou diskusi o možnostech a mezích takového opatření a o jeho možných negativních důsledcích.
Vydáno: 02. 08. 2011